Kilka pomysłów na ogród

Ostatnio aktualizowane: 04.12.24

 

Przydomowy ogród to ucieczka od miejskiego zgiełku, miejsce zapewnia pełne wyciszenie i relaks po ciężkim dniu. Niejednokrotnie niewielkie tereny zielone zastępują weekendowe wyjazdy poza miasto. Ogród przed wejściem do domu może mieć różnorakie funkcje. W jednym kącie możemy urządzić dziecięcy plac zabaw, a nieopodal rozłożyć wygodny leżak i oddać się chwili wytchnienia. Jak zatem znaleźć ciekawe rozwiązania w ogrodzie, aby cieszyć się jego użytecznością?

Nasze pomysły na ogród powinny być bardzo dobrze przemyślane. Odpowiednie zagospodarowanie terenu pozwoli właścicielom na całkowite wykorzystanie wolnej przestrzeni i tym samym stworzyć piękne miejsce do przydomowego relaksu. Podczas projektowania należy wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu, wystrój domu oraz całościowy wygląd najbliższego otoczenia. Jeżeli sami będziemy tworzyć wymarzone miejsce, musimy pamiętać również o zakupie podstawowych narzędzi i sprzętów. Niektóre z nich pewnie znajdziemy w swoim garażu, jednakże brakujące będziemy musieli dokupić lub wypożyczyć. Oprócz łopat, konewek, ziemi czy też ozdobnych kamieni niezbędna może okazać się taczka, za której pomocą wszystko bezpiecznie przewieziemy na miejsce naszych prac. 

Pomysłowe ogrody nie mogą istnieć bez pięknych, a jednocześnie oryginalnych roślin. Wybierając ozdobne krzewy, drzewka czy też kwiaty, należy pamiętać, aby ich dobór był odpowiedni do warunków panujących w naszym klimacie, a przede wszystkim w ogrodzie. Nie możemy również zapomnieć o takich ważnych czynnikach jak np. wysokość rośliny. Oczywiście do większych przestrzeni nie należy wybierać miniaturek, które niekiedy trudno dostrzec z bliska, a co dopiero z ulicy. Z kolei pomysł na mały ogród sprawdzi się, kiedy na miejscu zasadzimy drzewka i krzewy osiągające niewielką wysokość. Dobrym pomysłem może być również oczko wodne dodające całości jeszcze większego uroku. Na ogół bardzo istotną kwestią są względy finansowe. Jeśli chcemy uniknąć wydatków i kosztów związanych z wynajęciem osób potrzebnych do aranżacji ogrodu, sporo rzeczy możemy wykonać samodzielnie. Pomysł na tani ogród, jeśli będzie dobrze przemyślany i przede wszystkim ciekawy, sprawi, że nasza przydomowa przestrzeń nabierze charakteru, dlatego niekiedy nie warto ograniczać swojej wyobraźni i lepiej puścić wodze fantazji niż patrzeć na mało atrakcyjny teren zielony za oknem. 

 

Ogród – inspiracje 

♦ Ogród wiejski – pomysły na ogród niemalże w sielskim stylu możemy bardzo łatwo wykorzystać, aby cieszyć się niecodzienną przestrzenią. Jednak przy planowaniu wiejskiego ogrodu trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych faktów, aby całość była ze sobą spójna i bardzo dobrze razem się komponowała. Projekt wiejskiego ogrodu musi ściśle uwzględniać najbliższe zabudowania z ukształtowaniem powierzchni, jak i z występującą nieopodal roślinnością. Aby wszystko ze sobą współgrało, nasz dom i przyszły ogród muszą tworzyć jedność, dlatego na rustykalny styl najlepiej się zdecydować, kiedy mieszkamy w okolicy o sielskim klimacie. Ciekawe pomysły do ogrodu o naturalnym i tradycyjnym charakterze to oczywiście drewniane i kamienne ozdoby utrzymane w kolorystyce odpowiedniej do danego miejsca. Ogród wiejski cechuje się sporym zastosowaniem. Możemy w nim stworzyć nie tylko przestrzeń odpowiednią do relaksu, ale przede wszystkim miejsce na warzywniak, sad, jak również ogród ziołowy. Aby nie odczuwać ciągłego zmęczenia przydomowymi pracami, trzeba zastanowić się jak upiększyć ogród i jego część wypoczynkową. Przede wszystkim tereny w stylu rustykalnym powinny charakteryzować się sporą ilością kwiatów, rodzimymi bylinami i pięknie pachnącymi krzewami, ale również odpowiednimi dodatkami w postaci drewnianych mebli wkomponowanych odpowiednio w stylistykę przydomowego otoczenia. 

♦ Ogród japoński – pomysł na piękny ogród nie musi wiązać się z dużą ilością wolnej przestrzeni, czego z resztą doskonałym przykładem jest ten urządzony w stylu japońskim, który możemy rozplanować na nawet małym terenie. Przy urządzaniu tak oryginalnego terenu niezbędne będą piękne i wyraziste rośliny jak np. drzewko bonsai. Nadadzą one całości wyrazistości oraz elegancji. Fajne pomysły do ogrodu japońskiego to przede wszystkim niewielkie strumyki, których ozdobą będą kamienie jako symbol trwałości przyrody. Ciekawe urozmaicenie stanowią także mocno charakterystyczne odmiany roślinności jak np. azalia japońska. Główną jej zaletą jest radzenie sobie z panującym w Polsce klimatem.

♦ Ogród atrialny – to kolejny dobry pomysł na ogród przydomowy pod warunkiem, że nasz dom będzie znajdował się w centrum podwórka. Do budynku od drogi mogą prowadzić niewielkie ścieżki otoczone przez trawę. Dobrym dopełnieniem miejsca do wypoczynku będzie oczko wodne. Fajne rzeczy do ogrodu atrialnego to w głównej mierze kolorowe kwiaty posadzone w słonecznym miejscu, rzadko spotykane odmiany pnączy cieniolubnych wijących się na jednej ze ścian lub oplatających ogródkowe ławeczki.

♦ Ogród klasyczny – jak urządzić ogród przed wejściem do domu, aby był jednocześnie miejscem przeznaczonym do odpoczynku, jak i bardziej użytkowym? Doskonałą propozycją w tym przypadku może okazać się ogród w stylu klasycznym, łączący ze sobą przestrzeń rekreacyjną oraz niewielki warzywniak. Główną zasadą jest to, aby całość była ze sobą spójna. Styl klasyczny bardzo dużo czerpie z czasów renesansowych, gdzie liczyła się duża i swobodna przestrzeń zapewniająca komfortowy wypoczynek. Pomysły ogrodowe, jakie możemy zastosować obok swojego domu to ułożone z kostki brukowej podjazdy  i ciekawie przycięte rośliny mające wyraziste kolory, takie jak bukszpan, aleje różane oraz śródziemnomorskie odmiany roślin. Nieopodal domu nie może zabraknąć również utwardzonych ścieżek, możemy je także obsypać małymi kamykami lub żwirem. Całość bez wątpienia dopełni niewielka fontanna lub inne wodne źródełka, które będą otaczały pięknie pachnące zioła i bujna lawenda.   

♦ Ogród egzotyczny – ciekawe ogrody to przede wszystkim te wymyślone i urządzone przez nas samych. Niezagospodarowana przestrzeń daje nam spore pole do popisu, na której możemy między innymi stworzyć egzotyczny klimat. Miejsce relaksu bez wątpienia zaznaczą palmy, rośliny cytrusowe oraz draceny. Latem dobry pomysł na ogród przed domem będą również stanowiły rośliny doniczkowe uprawiane wewnątrz. Ogród egzotyczny nie może oczywiście istnieć bez hamaka powieszonego między jednym, a drugim drzewem i jednocześnie pozwalającym na chwilę relaksu w ciągu dnia. Ciekawym uzupełnieniem będą także trawy posadzone w większych glinianych donicach, postawione nieopodal ścieżek usypanych ze żwirku lub na betonowym czy też drewnianym podeście. Klimaty egzotyczne to także świetny pomysł na ogród dla dzieci. W takim miejscu należy zadbać, aby trawa była wyraziście zielona i krótko skoszona, co umożliwi maluchom swobodną zabawę i bieganie na boso. Przepiękna zieleń stworzy charakterystyczny kontrast z jasnymi lub nawet białymi meblami z drewnianymi akcentami. Jeżeli marzymy o ładnej murawie, odpowiednio sprawdzą się takie odmiany jak: Życica trwała, wiechlina łąkowa, mietlica pospolita czy również kostrzewa owcza lub czerwona. 

♦ Ogród frontowy – nic tak nie zwraca uwagi przechodniów jak fajny ogród. Jeżeli znajduje się on od frontu drogi, należy zadbać, aby znajdujące się w nim rośliny pięknie się prezentowały, a trawa była zawsze krótko przystrzyżona. Trzeba mieć na uwadze, że przydomowa przestrzeń jest naszą wizytówką, dlatego należy dbać o porządek w ogrodzie przez cały rok, nie tylko latem. Ciekawe pomysły w miejscu frontowym to głównie kolorowe krzewy liściaste. Nie należy ich jedynie sadzić obok okien ze względu na spory rozrost roślin. Kiedy nasz dom mieści się tuż obok drogi, warto go odgrodzić pięknym żywopłotem, aby dobiegający z ulicy hałas nie zakłócał naszego spokoju. W ogrodzie frontowym często decydujemy się na ścieżki lub utwardzone podjazdy, dlatego też odpowiednim ich urozmaiceniem mogą być oryginalne klomby z barwnymi kwiatami. Z kolei wejście do domu doskonale zaznaczą i podkreślą drzewa iglaste posadzone kolumnowo.

♦ Ogród dla dzieci – proste ogrody możemy uatrakcyjnić poprzez stworzenie maluchom ich własnej przestrzeni. Wiadomo, że okres od wiosny aż do końca jesieni to czas, kiedy dzieci najwięcej czasu spędzają na zewnątrz, dlatego też warto zadbać o przydomowe atrakcje. Bez wątpienia niekwestionowana będzie piaskownica z kolorowymi gadżetami. Możemy zdecydować się na wersje plastikowe, które bezpiecznie zakryjemy przed opadami lub zwierzętami oraz piaskownice drewniane zbudowane z kilku desek. Możemy je uatrakcyjnić, sadząc obok nich niewielkie roślinki lub drzewka ozdobne ochraniające maluchy przed słońcem w upalne dni. W ogrodzie możemy również ustawić dmuchane zjeżdżalnie i drewniane domki, których dopełnieniem będzie niewielki basen.

♦ Ogród angielski – nieocenionym miejscem na naszym podwórku bez wątpienia jest ogród. Ciekawe rozwiązania na jego aranżację to pewnego rodzaju ruiny. Oczywiście nie mówimy o zburzeniu nowo powstałego garażu czy też pomieszczenia gospodarczego. Jeśli jednak dysponujemy sporą przestrzenią, możemy spróbować, choć w niewielkim stopniu odzwierciedlić pewną pozostałość, do której wykorzystamy ozdobne kamienie. Dekoracyjne bloki bardzo dobrze sprawdzą się do ogrodu w stylu angielskim, ale tworząc z nich ruiny ścian, nie możemy zapomnieć o otworach okiennych i łuku znajdującym się nad wejściem. Dopełnieniem całości będą delikatne i drewniane krzesła oraz stół i niewielkie gipsowe ozdoby. Warto zadbać także o roślinność. Większe drzewka ozdobne możemy umieścić w doniczkach i postawić wokół ogrodu.

 

Ogród zimowy

Ogród to nie tylko zielona trawa, posadzone wokół domu pięknie pachnące kwiaty i oczko wodne pozwalające na chwile relaksu po ciężkim dniu. Przydomowa przestrzeń wcale nie musi kojarzyć się z latem i wakacyjnym wygrzewaniem się na leżakach. Alternatywą dla zielonych terenów na zewnątrz są zimowe ogrody.

Nazywane również oranżeriami – zimowe ogrody stanowią doskonałe miejsce do całorocznego relaksu. Jeśli dysponujemy w domu niezagospodarowaną przestrzenią, która jednocześnie charakteryzuje się sporym przeszkleniem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby odpowiednio ją wykorzystać i stworzyć zimowy ogród marzeń. Wpadające przez okna promienie słoneczne i szczelna zabudowa to gwarancja komfortu niezależnie od panującej na zewnątrz temperatury czy też pory roku. To my decydujemy o tym, czy chcemy mieć w domu przytulny i ciepły klimat, czy też bardziej będzie nam odpowiadał minimalizm z nutką nowoczesności.

Ważne, aby zadbać o odpowiednie oświetlenie, które zimą, ale także i latem późnym wieczorem pozwoli nam na dłuższe posiedzenia z książką lub kubkiem gorącej herbaty. Zimowy ogród musi być integralną częścią całego domu, dlatego, kiedy cały dom i okolicę urządziliśmy w stylu rustykalnym, nie możemy urządzić oranżerii bardzo nowocześnie lub egzotycznie. Nie bez znaczenia są również meble, na których oddamy się chwili relaksu. W nieco mniejszych pomieszczeniach dobrze sprawdzą się jasne lub nawet białe meble, które optycznie powiększą nasz ogród. Jeśli jesteśmy pasjonatami muzyki lub innej dziedziny, warto w podobnym kierunku stworzyć własną oranżerię. Możemy w niej postawić pianino lub inny charakterystyczny dla nas element. Warto jedynie pamiętać, że nie zawsze dobrym pomysłem jest urządzenie przestrzeni z obecnie panującymi trendami. Jak wiadomo, moda co chwilę się zmienia, dlatego należy się zastanowić, czy wystrój będzie ponadczasowy nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy na coś, co zaraz przestanie nam się podobać. Lepiej zainwestować w dodatki, z którymi jesteśmy związani od dawna.

Nie należy również przesadzać z ilością dekoracji. Ogród zimowy jest najczęściej przeszklony dużymi oknami, dlatego lepiej popatrzeć na znajdującą się za nimi przyrodę niż na okryte kurzem gadżety. Oranżeria ma stanowić dla nas miejsce odpoczynku i relaksu, więc nie możemy męczyć oczu zbędnymi dekoracjami. Niekiedy minimalizm może okazać się lepszy i bardziej oryginalny niż źle oraz przesadnie wyposażona przestrzeń.

Ceny projektów ogrodowych

Ogród przy nowo wybudowanym domu nie musi wymagać od nas zatrudnienia architekta. Jednak jeśli kompletnie nie wiemy, jak urządzić wolną przestrzeń, aby była nie tylko oryginalna, ale jednocześnie użyteczna, warto wtedy zaczerpnąć porady eksperta. Profesjonalny architekt rozrysuje niezagospodarowaną przestrzeń, stworzy plan przyszłego ogrodu oraz podpowie, jakie będą do niego odpowiednie rośliny i inne atrakcje. 

Projekt niewielkiego ogrodu o powierzchni około 500 metrów kwadratowych to koszt w granicach tysiąca złotych. Jak wiadomo, cena wzrasta w przypadku większych powierzchni, dlatego za projekt przydomowego ogródka, który zajmie przestrzeń od 1000 do 1500 metrów kwadratowych, zapłacimy od około 3 do 4 tysięcy złotych. 

Znacznie więcej wydamy na projekt większej przydomowej zielonej przestrzeni, w której pragniemy mieć niewielki zbiornik wodny. Architekt w takim przypadku musi wykonać potrzebną dokumentację, rozrysować trójwymiarowy model, a także przeprowadzić analizę gleby oraz inwentaryzację zieleni. Za bardziej rozbudowany projekt zapłacimy nawet dwa tysiące złotych, chociaż wszystko zależy od ustalonych indywidualnie preferencji i oczekiwań klienta.

Jeżeli zdecydujemy się na profesjonalne rozrysowanie i późniejsze urządzenie przydomowego ogrodu przez fachowca, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w biurze projektowym. Firmy w ramach skorzystania z usługi swoich pracowników często nie doliczają kwoty za początkowy projekt i doradztwo związane z odpowiednią roślinnością. Dużym udogodnieniem jest możliwość wcześniejszego podpatrzenia aranżacji ogrodu w specjalnym programie graficznym, którym dysponuje architekt.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Daria

July 22, 2021 at 1:33 pm

Odnośnie ogrodu dla dzieci, to moim zdaniem potrzebny jest kawałek gdzie dzieci mogą posiedzieć w cieniu i odpocząć, moje maluchy nie chciały wracać do domu żeby się czegoś napić, więc kupiłam im żagiel przeciwsłoneczny na Megascenie, dzieciom bardzo odpowiada, a ja mogę być spokojniejsza że słońce ich nie przygrzeje.

Respuesta
Zespół Ogrodowanie.pl

August 3, 2021 at 10:48 am

Dzień dobry Pani Dario,

Dziękujemy za podzielenie się opinią. Cień przy ostatnich upałach, to rzeczywiście rzecz niezbędna.

Pozdrawiamy,
Zespół Ogrodowanie.com

Respuesta