Ogrodnicy uciekają się do różnych sposobów, które w założeniu mają pomóc ich uprawom. Przede wszystkim dostosowują oni plan działania do warunków pogodowych i wymagań roślin, co choć pozornie jest proste, w rzeczywistości może sprawiać niemałe problemy. Osoby zajmujące się uprawą roślin wykorzystują również biodynamiczny kalendarz ogrodnika. Wyróżnia go dokładność. Popularnością cieszy się też kalendarz księżycowy ogrodnika, który jest oparty na fazach księżyca. O nim i o innych sposobach kontrolowania prac przeczytasz w tym artykule.
Kalendarz ogrodnika – fazy księżyca
Niektórym osobom pewnie może się wydawać, że poleganie na fazach księżyca jest czymś dziwnym, niemniej jednak sporo ogrodników korzysta z tego rozwiązania i widzi efekty. Osoby zajmujące się uprawą roślin i mające duże doświadczenie w tym zakresie wskazują, że na wegetację wpływa nie tylko pogoda, ale też Księżyc. Plan prac ogrodowych powinien być więc dostosowany do tego, co mówi kalendarz księżycowy ogrodnika. Uwzględnienie fazy, w której znajduje się satelita, jest bardzo ważne. Na początku zagadnienia te mogą wydawać się trudne, ale to tylko pozory. Przede wszystkim należy zacząć od zaznajomienia się z tym, jakie fazy Księżyca można wyróżnić. Jest ich 6: Nów, I kwadra, II kwadra, pełnia, III kwadra i IV kwadra. Każda z tych faz jest nieco inna.
Nów to faza trwająca 3 dni, wraz z dniem przed nowiem i po nowiu. Co robić w tym okresie? To najlepszy czas na to, aby uporać się ze wszelkimi chorobami roślin. W nowiu można z powodzeniem przeprowadzić prace mające na celu usunięcie szkodników. To też dobry okres do tego, aby zająć się chwastami i chorymi pędami. Nie jest wskazane, aby w tym czasie zajmować się sadzeniem nowych roślin, ponieważ istnieje ryzyko, że się one nie przyjmą. Warto też zrezygnować z prac, które niosą za sobą ryzyko uszkodzenia korzeni.
Kolejną fazą jest I kwadra, która trwa od nowiu, gdy Księżyc jest niewidoczny, do oświetlenia połowy jego powierzchni. II kwadra to z kolei czas od momentu krańcowego I kwadry do czasu, kiedy Księżyc staje się całkiem widoczny. W czasie tych dwóch faz dobrze jest przeprowadzić prace polegające na sadzeniu roślin i ich sianiu, w tym krzewów owocowych i drzew. W I i II kwadrze poleca się także przygotowanie sadzonek, ponieważ korzenie są w tym okresie mniej narażone na uszkodzenia. Zgodnie z tym, co twierdzą znawcy kalendarza księżycowego ogrodnika, we wspomnianym czasie warto też przeprowadzić zbiór owoców i warzyw, ponieważ to właśnie wtedy są one najpyszniejsze. Osoby mające wiedzę wskazują też, że owoce i warzywa w tym czasie mają najwięcej wartości odżywczych. To samo tyczy się ziół, które podczas I i II kwadry mają silniejszy zapach i skuteczniejsze działanie.
W pełni, trwającej jak nów 3 dni, warto zająć się nawożeniem roślin. To najodpowiedniejszy czas na to, aby zastosować nawóz do trawy lub inny środek o działaniu pielęgnacyjnym i ochronnym. Kiedy księżyc jest w pełni, można też zająć się usuwaniem chwastów, zwalczaniem szkodników i pieleniem. Ta faza jest też odpowiednia do wysiewu konkretnych warzyw, a mianowicie: Rzodkiewki, marchewki, cebuli, brukselek i kapusty.
Od pełni do zakrycia połowy Księżyca jest faza nazywana III kwadrą. IV kwadra z kolei to czas od momentu, kiedy Księżyc jest zakryty w połowie do czasu aż stanie się całkowicie niewidoczny. Jakie prace ogrodowe warto wykonywać w czasie trwania tych faz? To najlepszy moment na przesadzanie, cięcie i sadzenie drzew. III i IV kwadra to też dobry czas na sadzenie roślin cebulowych i korzeniowych. W tym okresie warto też pomyśleć o zbiorach, ponieważ zgromadzone w tym czasie owoce i warzywa pozostają dłużej świeże. Co ciekawe, dotyczy to także kwiatów. Jeśli zetniesz je do wazonu w III i IV kwadrze, istnieje większa szansa na to, że przez dłuższy czas będą wyglądały bardzo dobrze.
Kalendarz biodynamiczny
Dni siewu i inne prace ogrodowe można też dostosować na podstawie kalendarza biodynamicznego. On również prowadzony jest zgodnie z kalendarzem księżycowym, a jego znawcy doceniają efekty, jakie przynosi stosowanie się do jego reguł. Warto wiedzieć, że kalendarz biodynamiczny jest opracowywany na każdy rok, ponieważ nie ma stałego rytmu, na którym można by polegać.
Kalendarz też podzielony jest na 12 miesięcy, co ułatwia ogrodnikom prace. Są w nim ujęte proste wskazówki dotyczące tego, jakie zadania wykonywać w danym czasie. W kalendarzu biodynamicznym wskazany jest każdy dzień w roku wraz z informacją na temat wschodów i zachodów słońca. Duże znaczenie mają też znaki zodiaku podzielone na cztery grupy odnoszące się do żywiołów, czyli ognia, ziemi, wody i powietrza.
Księżyc w znaku ognia oznacza, że to najlepszy czas na opryskiwanie roślin i ich pielęgnację. W tym okresie można też z powodzeniem zająć się zbiorem ziół i roślin liściastych. Jeśli chcesz zająć się przesadzaniem drzew, powinieneś poczekać na księżyc w znaku ziemi. W tym czasie też dobrze zająć się roślinami, których plony znajdują się pod ziemią np. cebulą czy ziemniakami. Jeśli zobaczysz w kalendarzu księżyc w znaku wody, staraj się zrezygnować ze zbierania plonów, możesz jednak zaplanować sianie roślin z grupy liściastych. Znak powietrza to idealny czas na sianie roślin kwiatowych i ich pielęgnację. Biodynamiczny kalendarz rolnika i ogrodnika może przynieść wiele dobrego, więc warto spróbować z niego skorzystać i stosować się do ujętych w nim wskazówek.
Kalendarz ogrodnika – co kiedy sadzić i jak dbać o rośliny?
Teraz pora na przedstawienie ogólnych wskazówek dotyczących poszczególnych miesięcy w roku. Nie ma wątpliwości co do tego, że kalendarz siewu zawierający też rady pielęgnacyjne jest przydatny nie tylko dla osób początkujących, ale też doświadczonych ogrodników. Styczeń jest miesiącem, w którym nie trzeba wykonywać wielu prac w ogrodzie. Można w tym czasie pobielić wapnem pnie i konary drzew, tak aby uchronić je przed intensywnym nagrzewaniem i w konsekwencji pękaniem. Jest to też dobry czas na rozpoczęcie pędzenia roślin cebulowych, ale w doniczkach przechowywanych w domu.
Jak wygląda luty w ogrodzie? Kalendarz ogrodnika zakłada, że w tym miesiącu powinno sprawdzić się stan wybielonych drzew owocowych. Jeśli wapna pozostało na pniach niewiele, warto powtórzyć bielenie. Luty to też dobry czas na to, aby przyciąć drzewa i krzewy owocowe takie jak: Maliny, jabłonie czy porzeczki. Należy to jednak robić z rozwagą, ponieważ na początku roku nadal pojawiają się przymrozki. Jeśli masz w ogrodzie żywopłot, to również jest dobry moment na to, aby go przyciąć. Dzięki temu krzew będzie bujniej rósł. W lutym możesz też rozpocząć przygotowywanie własnych rozsad kwiatów roślin o długim czasie wegetacji.
Kalendarz ogrodnika na marzec przewiduje delikatnie rozsunięcie osłon stosowanych u roślin na zimę. Całkowite pozbycie się ich nie jest wskazane, ponieważ przymrozki mogą pojawiać się nawet jeszcze w maju. Marzec to też dobry czas na nawożenie krzewów, drzew i bylin kompostem, a także wysiewanie roślin sezonowych m.in.: Nagietków i aksamitek. Kalendarz rolnika przewiduje, że w marcu wysiewa się wczesne odmiany cebuli, porów, kalarepy, kalafiora i kapusty głowiastej.
W kolejnym miesiącu również nie zabraknie Ci pracy w ogrodzie i na działce. Kalendarz ogrodnika na kwiecień wskazuje, że w okresie tym należy zasiać rośliny ozdobne takie jak: Złocień trójbarwny, aksamitka niska, chaber bławatek czy smagliczka nadmorska. O ile pogoda na to pozwala, możesz też wysiać wilca czy powój trójbarwny. Kalendarz działkowca przewiduje, że kwiecień jest dobrym miesiącem na to, żeby posiać warzywa strączkowe (groch, bób), a także posadzić ziemniaki. W połowie miesiąca można zdecydować się na zasianie buraka ćwikłowego, a pod koniec koper ogrodowy, marchew, szpinak i rzodkiewkę.
Maj to czas, w którym ogrodnicy i rolnicy skupiają się na sianiu i sadzeniu roślin. Po tzw. zimnej Zośce (znaczne ochłodzenie), czyli po 15 maja można sadzić niemal wszystkie gatunki. Ten miesiąc to odpowiedni czas na zasianie: Groszku pachnącego, słoneczników, wilca, malwy, miesięcznicy czy goździka brodatego. Osoby zajmujące się uprawą roślin w maju sieją zwykle: Fasolę, dynię, cukinię, pietruszkę i koper ogrodowy, o ile nie zrobili tego wcześniej. Kiedy siać ogórki do gruntu? Kalendarz rolnika zakłada, że maj to dobry czas dla tych warzyw, ale trzeba pamiętać o tym, aby dobrze je osłonić.
Kolejnym miesiącem jest czerwiec. Kalendarz ogrodnika przewiduje w tym czasie możliwość wysiewania późnych nasion buraków, marchwi, kalafiora czy sałaty. W Twoim warzywniku mogą pojawiać się pierwsze puste miejsca powstałe po warzywach przedplonowych. Warto je wykorzystać i sensownie zagospodarować. Połowa czerwca to też dobry czas na przycięcie żywopłotu. Jeśli masz w ogrodzie przekwitnięte byliny, również je przytnij, bo w ten sposób poprawisz ich krzewienie.
Okres letni to czas, w którym w ogrodzie jest wiele pracy do wykonania. Kalendarz ogrodnika na lipiec przewiduje głównie walkę ze szkodnikami, bo to właśnie w tym miesiącu często pojawiają się na roślinach przędziorki i mszyce. Nie oznacza to jednak, że w innych miesiącach szkodniki te nie występują. Tak naprawdę zabiegi polegające na ich tępieniu lub mające na celu zabezpieczyć przed ich pojawieniem wykonuje się od wiosny do jesieni. W lipcu warto zadbać również o to, aby usunąć chwasty.
Jak wygląda kalendarz ogrodnika na sierpień? Z końcem lata zaczynają się pierwsze zbiory. Plony warzywa należy zbierać systematycznie i najlepiej wykorzystywać je do przygotowania codziennych obiadów. Część z nich można oczywiście pozostawić do wekowania. W tym miesiącu warto skupić się na przycinaniu bylin, które wymagają kształtowania (m.in. lawenda). W połowie sierpnia warto też podzielić i przesadzić piwonie, o ile mamy takie kwiaty. To najlepszy czas na ich rozmnażanie.
Co przewiduje kalendarz ogrodnika na wrzesień? W tym czasie większość pięknie prezentujących się roślin traci ładny wygląd, liście na drzewach powoli zaczynają żółknąć i opadać. Z rabat należy usunąć martwe rośliny i regularnie, w zależności od potrzeb, grabić liście. Jeśli będą one przykrywały trawę, jej dostęp do światła zostanie ograniczony, co wpłynie negatywnie na jej wygląd. Wrzesień to dobry okres na sianie nowych trawników, ponieważ nie jest już tak gorąco, a mimo wszystko, nadal jest ciepło. Rolnicy dobrze wiedzą, że we wrześniu należy wykopać ziemniaki, ponieważ nie są one odporne na chłody, a jak wiadomo, zaczyna robić się wtedy coraz zimniej.
Październik to odpowiedni czas na to, aby zacząć dobrze przygotowywać się do zimy, czyli zebrać ostatnie plony, zająć się porządkowaniem ogrodu i zabezpieczyć rośliny. W tym miesiącu powinieneś wykopać kwiaty cebulowe, które są wrażliwe na mróz. Warto, aby bulwy i cebulki ciepłolubne pozostały w ziemi jak najdłużej, ponieważ wtedy będą w stanie zgromadzić więcej substancji odżywczych. Początek października to ostatni dzwonek na to, aby zasiać trawę.
Pozostaje już tylko listopad i grudzień. To czas, w którym nie ma do wykonania bardzo dużo prac w ogrodzie. Oczywiście kluczowe jest usuwanie opadłych liści tak, aby nie zalegały na trawniku. Zebrane liście warto gromadzić w kompostowniku. Ważne jest także zabezpieczanie roślin przed niskimi temperaturami. Do tego wykorzystuje się gałązki, słomę, korę, włókninę czy liście. W grudniu, kiedy ogród już jest gotowy na zimę, nie trzeba robić zbyt wiele. Warto na pewno od czasu do czasu sprawdzać, czy np. włóknina zabezpieczająca dane rośliny nadal pozostaje na tym samym miejscu, a jeśli nie, trzeba poprawić jej ułożenie.
Podsumowanie
Prowadzenie ogrodu na pewno zalicza się do bardziej wymagających prac, ale niewątpliwie przynosi wiele satysfakcji. Kluczem do utrzymania porządku jest odpowiednie planowanie działań na poszczególne miesiące. Pomocne w tym okazują się różnego rodzaju kalendarze, które nierzadko można pobrać za darmo z Internetu lub kupić za niewielką kwotę. Każdy zainteresowany ogrodnictwem może też znaleźć wiele cennych artykułów, czy to na blogach, czy w serwisach poświęconych temu tematowi. Dla przykładu, na wielu stronach dostępny jest darmowy kalendarz oprysków drzew owocowych. Jest też wiele innych cennych materiałów, z których warto korzystać.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ