Jakie są najpiękniejsze rośliny do posadzenia w cieniu?

Ostatnio aktualizowane: 18.04.24

 

Dla osób, które urządzają swój ogród, największym wyzwaniem jest dobre zagospodarowanie oraz aranżacja zacienionych miejsc. Roślin, które lubią cień, jest niewiele. Dodatkowo miejsca w pobliżu dużych drzew mają glebę o słabej jakości. Bardzo często jest ona wyjałowiona oraz sucha. Z tego względu sadzenie roślin w tych miejscach trzeba dobrze przemyśleć.

Jak urządzić ogród w cieniu?

Chyba na każdej działce możemy znaleźć fragmenty terenu, które nie mają dostępu do światła słonecznego. Mogą to być mniejsze oraz większe obszary. W zacienionych miejscach ogrodu można stworzyć bardzo oryginalne aranżacje. Istotne jest tylko to, aby odpowiednio dobrać rośliny, które lubią przebywać w mało nasłonecznionych miejscach. W miejscach zacienionych gleba zwykle jest chłodniejsza oraz bardziej wilgotna. Warunki siedliskowe takich rejonów nie są tolerowane przez większość roślin ozdobnych. Kiedy w ogrodzie zacienionym posadzimy drzewa, krzewy, czy rośliny jednoroczne, w pewnym stopniu ignorując ich potrzeby dotyczące nasłonecznienia, będą one słabo kwitły, a często nawet wcale. Ich liście oraz pędy będą bardzo słabe. Brak słońca niekorzystnie wpływa także na kondycję takich roślin. W dużym stopniu wzrasta ich podatność na różne choroby oraz działalność szkodników. Aby dany obszar naszego ogrodu wyglądał bardziej efektownie, powinniśmy przede wszystkim zaakceptować panujące w tym miejscu warunki, a następnie skomponować aranżację w taki sposób, aby docenić piękno cienistych kompozycji. Decydując się na stworzenie projektu do cienistych części ogrodu, postawmy na duże, bujne, krzaczaste rośliny. Jednak warto pamiętać, że nie tylko w ogrodach może być cień. Występuje on także w wielu zamkniętych pomieszczeniach. Dlatego wiele tu zamieszczonych propozycji jest często stosowanych jako rośliny do cienia rosnące w domu.

 

Rośliny do cienia w ogrodzie – aranżacja i dobór

Decydując się na aranżacje zacienionych miejsc, powinniśmy postawić na rośliny, które tolerują niedobór światła. Rośliny lubiące cień to nie tylko te brzydsze i nieco skromniejsze. Wiele gatunków takich krzewów często bardzo pięknie kwitnie. Aby roślina rosła w odpowiednich dla niej warunkach warto przez kilka dni, zarówno tych bardziej słonecznych, jak i pochmurnych, o różnych porach dnia uważnie przyglądać się miejscu, które mamy w planach zagospodarować. Takie działanie pozwoli na wyznaczenie miejsc, które są całkowicie zacienione oraz tych, które są nasłonecznione rano lub po południu. Możemy sadzić tam niskie rośliny, które łatwo się rozrastają i pokrywają całe obszary terenu. Dobrze komponować się będą także byliny, które mają duże, ozdobne liście, albo pięknie kwitnące krzewy. Dobrze sprawdzają się także pnącza oraz niewysokie drzewa. W miejscach, które nasłonecznione są w godzinach popołudniowych, gleba jest bardziej wysuszona. Dlatego rośliny które lubią cień powinny być posadzone w miejscu, w którym większe nasłonecznienie jest do południa (od wschodu), a od zachodniej te, które wymagają lepszego nasłonecznienie oraz większej ilości wody w podłożu.

Rośliny do cienia i półcienia

Paprocie to rośliny okrywowe do cienia. Najlepiej rosną na umiarkowanie wilgotnej glebie. Najlepiej sadzić je pod drzewami lub po północnej stronie domu, lub ogrodzenia. Warto pamiętać o tym, że korzenie drzew oraz krzewów wyciągają z podłoża wodę, dlatego sadząc paprocie w ich pobliżu, powinniśmy bardzo często je podlewać. Paprocie dobrze sprawdzają się także jako rośliny balkonowe do cienia. Najpopularniejszymi paprociami, które rosną w ogrodach, są: Narecznica samcza, paprotka zwyczajna, paprotnica krucha, pióropusznik strusi oraz paprotnik kolczasty.

 

Rośliny zadarniające do cienia

Bluszcz pospolity, kopytnik europejski i barwinek pospolity – jeżeli chodzi o nasłonecznienie, są to bardzo niewymagające rośliny. Najlepiej rosną w glebie żyznej oraz dobrze zawilgoconej, jednak często zadowalają się także gorszym podłożem. Możesz mieć pewność, że te trzy wymienione przez nas rośliny dobrze zaaklimatyzują się także w miejscach o dużym zacienieniu. Dodatkowo bluszcze są często wykorzystywane jako rośliny pokojowe do cienia.

Dąbrówka rozłogowa – roślina ta bardzo się rozrasta. Rośnie w dużych kępach. Porasta zacienione miejsca, skarpy, dobrze chroni glebę przed osuwaniem się. Wypuszcza granatowo-niebieskie kwiatki, które rosną w kłosach. Okres kwitnienia przypada na okres od maja do sierpnia. Odmiany ogrodowe wypuszczają zwykle brązowo-czerwone liście.

Marzanka wonna – kwitnie od kwietnia do czerwca. Wypuszcza bardzo liczne pędy, na których rosną drobne kwiaty. Roślina ta osiąga wysokość do 30 cm. Z Marzanki wydobywa się zapach siana. 

Runianka japońska – osiąga wysokość od 20 do 30 cm. Jest zieloną, wolno rosnącą krzewinką. Wymaga ziemi żyznej oraz próchniczej. Wypuszcza kwiaty w kolorze białym. Wymaga częstego podlewania. Najlepiej rośnie na pół słonecznych oraz cienistych stanowiskach. 

Skalnica cienista – lubi dobrze zawilgocone podłoże. Podobnie jak inne rośliny zimnozielone do cienia, skalnica wypuszcza zimnozielone liście o skórzanej teksturze. Okres kwitnienia tej rośliny przypada na maj. Wypuszcza ona drobne kwiaty w kolorze białym z czerwonym środkiem, które przybierają kształt gwiazdek.

Śledziennica – jest to drobna bylina, która tworzy bardzo rozległe darnie. Wypuszcza ona kwiaty w kolorze żółtym, które tworzą gęste kwiatostany. Najlepiej wzrasta ona w miejscach półcienistych o bardzo wilgotnej, żyznej glebie. Śledziennica wymaga dużej przestrzeni. 

Trawy, które sprawdzą się w cieniu

Kosmatka śnieżna – jest to bylina, która swoim wyglądem przypomina trawę. Rosnąc, tworzy luźne kępki. Wypuszcza jasnozielone, cienkie oraz smukłe liście, które rosną w pionie. Kosmatka osiąga wysokość od 30 cm do 60 cm. Okres jej kwitnienia przypada na miesiące od kwietnia do sierpnia. Kwiaty są delikatne oraz drobne i tworzą gęste, bardzo efektowne grupy kwiatostanów. 

Kosmatka owłosiona – roślina ta wzrasta, tworząc gęste kępki szerokich, zimnozielonych liści. Ich wierzchołki są ostro zakończone. Kosmatka owłosiona osiąga wysokość od 10 cm do 15 cm. Nie jest to gatunek ekspansywny, rozrasta się bardzo wolno. Dobrze sprawdza się na skalniakach. Cechą charakterystyczną tej rośliny jest rudawe zabarwienie końcówek liści. Pojawia się ono podczas chłodniejszych warunków atmosferycznych. Kosmatka owłosiona lubi żyzne oraz wilgotne gleby. Stanowiska, w których ją sadzimy, powinny być lekko lub całkowicie zacienione.

Kostrzewa miotlasta – mrozoodporna, przez cały rok zielona trawa. Wzrasta na kształt brył. Tworzy rozległe poduszeczki, które składają się z krótkich ciemnozielonych igieł. Rośnie bardzo gęsto. Osiąga wysokość do 15 cm, a rozrasta się nawet do ok. 30 cm. Okres jej kwitnienia przypada na ciepłe miesiące lata. Wypuszcza bardzo liczne, delikatne kwiatostany o żółtym kolorze. Krzewinka miotlasta najczęściej sadzona jest na skalniakach, w rabatach oraz stosowana jest głównie do pokrywania mniejszych powierzchni. Trawa jest łatwa w uprawie. Najlepiej wzrasta na stanowiskach słonecznych oraz półcienistych. Jest odporna na suszę oraz działanie niskich temperatur.

 

Niskie byliny – rośliny cieniolubne do ogrodu

Fiołek wonny – roślina ta wypuszcza niebiesko-fioletowe kwiaty, które mają delikatny oraz bardzo przyjemny zapach. Fiołek kwitnie od marca do maja. Jest łatwy w uprawie oraz bardzo szybko się rozprzestrzenia po całym ogrodzie. Inna odmiana, czyli fiołki afrykańskie, wypuszczające białe, niebieskie, różowe lub fioletowe kwiaty są często stosowane jako rośliny doniczkowe do cienia.

Miodunka czerwona – kwitnie od marca do maja. Wypuszcza piękne, ceglastoczerwone kwiaty. Roślina ta osiąga wysokość od 30 cm do 40 cm. Lubi cień, dlatego może rosnąć pod drzewami oraz krzewami.

Miodunka pstra – roślina ta lubi glebę żyzną oraz wilgotną. Jest cieniolubna, dlatego najlepiej sadzić ją w zacienionych obszarach naszego ogrodu. Jej liście mają ciemnozielone zabarwienie. Nakrapiane są one biało srebrzystymi plamami. Miodunka pstra początkowo wypuszcza koralowo-czerwone kwiaty, które po rozwinięciu mają kolor różowy, jasnoniebieski lub fioletowy. Roślina ta kwitnie od marca do kwietnia. 

Przylaszczka pospolita – wzrastając, tworzy niskie dywany. Jej liście, które z zewnętrznej strony są zielone, a od spodu są fioletowe w sprzyjających warunkach, są w stanie utrzymać się przez całą zimę. Przylaszczki pospolite są często wykorzystywane jako rośliny do cienia pod drzewa.

Konwalie, rośliny kwitnące do cienia, wypuszczają niewielkie kwiaty o dzwonkowatym kształcie oraz bardzo charakterystycznym zapachu. Najbardziej uwielbiają miejsca cieniste, jednak warto wziąć pod uwagę, że w bardzo zacienionych częściach ogrodu konwalie mogą słabiej kwitnąć. Wymagają one stanowiska, które przez co najmniej pół dnia jest nienasłonecznione. 

Ciemiernik ogrodowy – roślina wcześnie kwitnąca. Podczas łagodnej, ciepłej zimy, kwiaty na ciemierniku mogą pojawić się nawet w grudniu. Najlepiej rośnie na zacienionych stanowiskach o wilgotnym podłożu.

Byliny wyższe do cienia

Funkia japońska – najlepiej rośnie na żyznej, wilgotnej glebie, na półcienistych stanowiskach. Często sadzona jest także w bardziej nasłonecznionych miejscach. Funkie japońskie to rośliny płożące do cienia, które wypuszczają duże wybarwione liście.

Parzydło leśne – tworzy duże kępy, które wzrastają nawet do 2 m, tworząc puszyste kwiatostany. Okres kwitnienia rośliny przypada na czerwiec oraz lipiec. Parzydło jest rośliną wieloletnią. Jego uprawa jest bardzo łatwa. 

Języczka pomarańczowa – dobrze rośnie w wilgotnych oraz zacienionych miejscach. Posadzona w intensywnie nasłonecznionym miejscu może zwiędnąć. Kwitnie od sierpnia do września. Wypuszcza koszyczki języczkowatych kwiatów w kolorze żółto-pomarańczowym.

Liliowce – roślina ta wypuszcza kwiaty podobne do lilii. Jest odporna na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych oraz łatwa w uprawie. Istnieje wiele odmian liliowców. Każda z nich zachwyca oryginalnymi kwiatami. Niektóre z nich na płatkach mają lekkie złote kropki, innych płatki są aksamitne, a jeszcze inne swoim wyglądem przypominają motyle. Do tej rośliny warto stosować nawóz, który pozytywnie wpłynie na wygląd kwiatów.

 

Rośliny cebulowe i bulwiaste

Przebiśniegi – są to rośliny niewielkie. Wypuszczają one białe, zwisające kwiaty. Kwitną zwykle w marcu.

Bożykwiat Meada – rzadko spotykana roślina. Jest odporna na działanie niskiej temperatury. Najlepiej sadzić ją w pobliżu innych bylin, ponieważ po przekwitnięciu całkowicie zasycha.

Szachownica kostkowata – roślina ta wypuszcza zwisające, dzwonkowate kwiaty. Może być sadzona w ciemniejszych częściach ogrodu, takich jak: Skalniaki, rabaty bylinowe, czy też okolice krzewów. 

Krzewy

Wawrzynek wilczełyko – jest krzewem, który najlepiej rośnie w cieniu. Zakwita bardzo wcześnie, wypuszczając obficie różowe lub białe kwiaty. W okresie czerwca oraz lipca na roślinie pojawiają się owoce. Wawrzynek jest rośliną trującą.

Hortensje – to rośliny, które tolerują zarówno stanowiska półcieniste jak i słoneczne. Posadzone na zacienionych stanowiskach będą lepiej rosnąć, ale słabiej kwitnąć. Na stanowisku słonecznym będą lepiej kwitnąć.

Rododendrony – to rośliny cieniolubne. Najlepiej rosną na zacienionych stanowiskach, które są dobrze osłonięte od wiatru. Okres ich kwitnienia przypada na miesiące od maja do czerwca. Roślina ta wymaga gleby luźnej, piaszczysto-próchniczej o kwaśnym odczynie oraz umiarkowanej wilgotności.

 

Drzewa 

Buk pospolity – najlepiej sprzyja mu gleba żyzna oraz lekko wilgotna. Wyrasta na wysokość od 25 m do 30 m.  Drzewo wypuszcza średnio-okrągłe liście o długości do 10 cm i szerokości ok. 5 cm.

Jesion wyniosły – drzewo to szybko wzrasta. Jest odporne na zanieczyszczenia atmosferyczne. Nie ma dużych wymagań pod względem gleby. Może rosnąć w przeciętnym, chociaż lepiej wzrasta na żyznym podłożu. 

Choinka kanadyjska – to drzewo lub krzew z gatunku iglastych. Najlepiej wzrasta na cienistych, dobrze wilgotnych stanowiskach. Wymaga żyznej gleby. 

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Gosia

March 13, 2022 at 10:47 am

hortensja bukietowa kocha słońce, a nie cień, w cienu rośnie bardzo słabo, hortensja ogrodowa nadaje się do cienia, to dwie mocno różniące się rośliny

Respuesta
Zespół Ogrodowanie.pl

March 21, 2022 at 5:39 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za zwrócenie uwagi, tekst został poprawiony.

Pozdrawiamy,
Zespół Ogrodowanie.com

Respuesta