Jakie kwiaty ogrodowe na skalniak?

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Skalniak w ogrodzie prezentuje się naprawdę dobrze, o ile zaplanowano go z pomysłem. Wprowadza on dużo koloru i umożliwia uprawę wielu kwiatów w jednym miejscu. Jakie rośliny na skalniak wybrać? Które odmiany najlepiej się do tego sprawdzają? Ciekawe propozycje znajdziesz poniżej. 

Rośliny skalniakowe – co je wyróżnia?

Kwiaty, które są polecane na skalniak, mają pewne cechy wspólne. Zalicza się do nich m.in. to, że wykazują sporą odporność na suszę i lubią miejsca, w których mają dostęp do dużej ilości światła słonecznego. W większości rośliny na skalniak pochodzą z terenów górskich i miejsc, w których warunki są stosunkowo wymagające. Stworzenie takiego miejsca w ogrodzie nie jest trudne, ale jednocześnie wymaga dobrego pomysłu. Ogród skalny ma przypominać środowisko naturalne, w pewnym stopniu imitować przyrodę, którą można obserwować podczas wędrówek po górach.

 

Polecane kwiaty na skalniak

Dobór odpowiednich roślin do przydomowego ogrodu stanowi spore wyzwanie. Odmian, które można zakupić w sklepie, jest naprawdę dużo, dlatego zdecydowanie się na kilka z nich wymaga wiedzy i zaangażowania. Kwiaty do skalniaka powinno się dobierać zarówno pod kątem ich potrzeb, jak i wyglądu. Do takiego miejsca nadają się nie tylko rośliny wysokogórskie, ale też niskie cebulowe, zioła, czy nawet odmiany iglaste, które zachowują swój urok przez cały rok. Kwiaty na skalniak mają intensywne kolory, zwarty pokrój, są niskie i rozrastają się nisko przy ziemi. 

Rojniki ogrodowe to popularne rośliny płożące na skalniak. Występują one na terenach górskich m.in. w Sudetach i Karpatach. Można je spotkać także w Alpach, na Kaukazie. Są to rośliny zaliczane do gruboszowatych. Rojnik ogrodowy to sukulent i bylina. Rozrasta się on wszerz, jego wysokość zwykle wynosi zaledwie 5 cm. Roślina ta ma liście o trójkątnym kształcie, które tworzą coś na kształt różyczek. Liście są zazwyczaj zielone, ale mają też lekkie przebarwienia na powierzchni, które mogą przybrać barwę różową czy fioletową. 

Wybierając kwiaty wieloletnie na skalniak, warto zwrócić uwagę na rozchodniki. Są to rośliny dostępne w wielu kolorach. Występują one też w różnych odmianach, do wyboru jest ich kilkaset. Wśród najbardziej popularnych znajduje się rozchodnik ościsty, biały, ostry i kaukaski. Za wybraniem tych roślin przemawia to, że bardzo dobrze radzą sobie one w nie najlepszych warunkach atmosferycznych i glebowych.

Jeśli interesują Cię białe kwiaty na skalniak, możesz zdecydować się m.in. na posadzenie goździka ogrodowego. Występuje on także w wersji różowej i czerwonej. Goździki na skalniak osiągają wysokość do 20 cm maksymalnie. Do ich posadzenia zachęca nie tylko to, że mają małe wymagania, ale też koloryt, jaki wprowadzają do skalniaka. Goździki ładnie komponują się też z innymi kwiatami. Zaczynają one kwitnąć w okolicy czerwca. 

Chcesz kupić różowe kwiaty na skalniak? Sporo osób poleca floksa szydlastego, nazywanego też płomykiem. Roślina ta występuje naturalnie w Ameryce Północnej. To łatwa w uprawie bylina, która zachwyca pięknymi drobnymi kwiatami (mogą mieć różne kolory np. biały, różowy czy fioletowy). Tworzy ona niskie, ale gęste kobierce. Jej wysokość wynosi ok. 10 cm. Floks szydlasty może z powodzeniem zdobić skalniaki wieloletnie.

Wyjątkowo ładnie na skalniaku prezentuje się też żagwin ogrodowy tworzący kobierce o wysokości ok. 10 cm. Kwiaty pojawiają się na przełomie maja i kwietnia, mają kolor fioletowy lub różowy. Są one na tyle gęste, że prawie przysłaniają zielone liście, co gwarantuje naprawdę ładny efekt. Żagwin ogrodowy jest łatwy w uprawie. Należy wybierać dla niego słoneczne stanowiska. Najlepiej rośnie na glebach dobrze przepuszczalnych o umiarkowanej wilgotności. 

 

Kwiaty na skalniak długo kwitnące

Rośliny, które ładnie kwitną, a dodatkowo długo zachowują taki stan są pożądane przez wielu ogrodników. Które kwiaty długo kwitnące są idealne na skalniaki? Do tej grupy z pewnością zalicza się bodziszek himalajski, który rośnie do 40 cm wysokości. To bylina, która naturalnie występuje u zbocza Himalajów. Godna uwagi jest odmiana Plenum, która ma fioletowe, duże kwiaty pojawiające się już z końcem kwietnia. Utrzymują się one do ok. sierpnia. Później ich barwa się zmienia, roślina nabiera bardziej jesiennych odcieni, ale nadal stanowi ładną ozdobę. Bodziszek himalajski nie ma dużych wymagań pod względem uprawy i dobrze radzi sobie nawet z okazyjnymi niedoborami wody.

Lepnica Szafta to kolejny kwiat długo kwitnący, który jest chętnie wybierany na skalniaki. Osiąga on wysokość do 15 cm. Roślina ta ma luźny pokrój, ale kwitnie obficie od czerwca aż do sierpnia. Lepnica nie ma dużych wymagań glebowych, jest mrozoodporna, lubi ciepłe, dobrze nasłonecznione stanowiska. Kwiat ten powinien mieć dobrze przepuszczalną glebę, to szczególnie ważne zimą, ponieważ nadmiar wody może doprowadzić do jego obumarcia.

Dzwonek dalmatyński jest wytrzymały, rośnie na dobrze oświetlonych stanowiskach, a jednocześnie radzi sobie w lekko zacienionych miejscach. To roślina długo kwitnąca, która osiąga wysokość ok. 10 cm. Ma niebiesko-fioletowe kwiaty, które pojawiają się już w okolicy maja i zachwycają wyglądem aż do lipca.

Jeśli zależy Ci na tym, aby rośliny posadzone na skalniaku, jak najdłużej zdobiły Twój ogród, możesz pomyśleć też o wrzoścu. To gęsto ukrzewiona roślina, u której zalążki kwiatostanu pojawiają się już w marcu, a zanikają dopiero w sierpniu. Wrzośce są podobne z wrzosów, jednak w odróżnieniu od nich mają igiełkowate liście, a ich kwiaty są dzbanuszkowate. Odmiany te najlepiej radzą sobie na nieco kwaśnych glebach.

Na liście kwiatów na skalniak długo kwitnących znajduje się też wiesiołek okazały, czyli rosnąca na biało bylina. W miarę upływu czasu jej kwiaty stają się lekko różowe. Zaczynają one pojawiać się w czerwcu i zdobią roślinę aż do września. Wiesiołek okazały jest odporny na suszę. Wytwarza pokładające się, cienkie pędy. Jego liście są podłużne. 

Byliny na skalniak

Chcesz kupić żółte kwiaty na skalniak? Zdecyduj się na smagliczkę górską, która osiąga niewielką wysokość i sporą szerokość. Ma ona szare liście, które stanowią jej ozdobę poza okresem kwitnienia. Kwiaty pojawiają się na roślinie już w kwietniu i utrzymują się do czerwca. Smagliczka górska najlepiej radzi sobie na słonecznym stanowisku. 

Do polecanych bylin na skalniak zalicza się też gęsiówka kaukaska, która jest byliną długowieczną zaliczaną do rodziny kapustowatych. Pochodzi ona z rejonu Kaukazu i Morza Śródziemnego. Roślina ta osiąga do 20 cm wysokości. Gęsiówka kaukaska rośnie dobrze w glebach żyznych, o dobrej przepuszczalności. Najlepsze są dla niej stanowiska słoneczne o umiarkowanej wilgotności. 

Kompletując kwiaty na swój skalniak, warto też zwrócić uwagę na miłka wiosennego. To rosnąca na żółto bylina. Kwitnie ona na przełomie kwietnia i maja. Roślina ta nie potrzebuje podlewania, dlatego też jej uprawa jest łatwiejsza. Miłek wiosenny najlepiej odnajduje się na stanowiskach dobrze nasłonecznionych. Warto zadbać o to, aby kwiat był osłonięty przed wiatrem.

 

Jak wybrać miejsce na skalniak?

Wiesz już, jakie rośliny na skalniaki są polecane przez ogrodników i cieszą się największą popularnością. Ważną kwestią jest też wybór miejsca na jego założenie. Aby wytypować najlepsze stanowisko do uprawy roślin, warto najpierw sprawdzić, gdzie w ciągu dnia pada najwięcej promieni słonecznych i określić, które miejsca są mocniej zacienione. Trzeba pamiętać, że większość roślin na skalniak lepiej odnajduje się na stanowiskach dobrze nasłonecznionych. Położenie skalniaka jest istotne nie tylko ze względu na potrzeby zasadzonych roślin, ale też oczekiwania wizualne. Musisz zastanowić się, w którym miejscu w Twoim ogrodzie chcesz stworzyć górski ogród. Dobrze wybrać takie stanowisko, które będziesz mógł podziwiać podczas spędzania czasu na zewnątrz. Skalniak musi też oczywiście pasować do innych ogrodowych nasadzeń. Nie powinien on znajdować się blisko drzew, nawet tych, które są jeszcze niskie, ponieważ w przyszłości będą one zasłaniać kwiaty i tym samym ich dostęp do światła będzie ograniczony. Utrzymanie skalniaka w dobrym stanie, o ile miejsce do jego budowy jest dobrze wybrane, nie powinno stanowić dużego wyzwania. Do pielenia przydadzą się rękawiczki, zestaw małych narzędzi oraz niewielka taczka, do której będziesz mógł wrzucać chwasty.

Kiedy najlepiej założyć skalniak?

Liczy się nie tylko to, jakie kwiaty na skalniak wybierzesz, ale także czas, w którym go założysz. Wprawdzie założenie skalniaka jest możliwe przez cały rok, ale najlepiej zrobić to wiosną. Ogrodnicy zachęcają do tego, aby zaplanować pracę na okres od maja do końca czerwca. W tym czasie zwykle nie ma jeszcze bardzo dużych upałów, dlatego rośliny na skalniaki wieloletnie mają szansę dobrze się przyjąć. Dobrym czasem na założenie skalniaka może się okazać także końcówka lata, kiedy temperatura nieco się unormuje. Nie należy jednak z tym zwlekać, bo rośliny muszą się przyjąć jeszcze przed zimą, inaczej istnieje ryzyko, że niskie temperatury spowodują ich obumarcie.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ