Jakie kwiaty na balkon?

Ostatnio aktualizowane: 04.10.23

 

Marzeniem wielu osób jest balkon w kwiatach i to nie tylko w okresie letnim. Jak przygotować takie miejsce, aby zawsze bardzo dobrze się prezentowało? Ważne jest oczywiście nie tylko dobranie odpowiednich mebli czy dodatków, ale też podjęcie decyzji, jakie rośliny balkonowe się tam znajdą. W tym artykule przyjrzymy się różnym gatunkom kwiatów, ale nie tylko. Mamy nadzieję, że stworzona przez nas lista ułatwi Ci aranżację tego miejsca. 

 

Pelargonia

Stwierdziliśmy, że na początku tekstu koniecznie musi znaleźć się wzmianka na temat pelargonii, które są jednymi z najczęściej wybieranymi roślinami do uprawy na balkonie. Wystarczy tylko rozejrzeć się wokół, aby dostrzec, że niemal każda osoba, która ma kwiatki na zewnątrz, zajmuje się między innymi uprawą pelargonii. Ich popularność wynika z tego, że kwiaty te kwitną przez cały sezon, aż do pierwszych przymrozków. Dodatkowo nie trzeba poświęcać dużo czasu ani mieć ogromnego doświadczenia w hodowli roślin, aby wiedzieć, jak o nie zadbać. Do najbardziej znanych odmian można zaliczyć pelargonie bluszczowe i zwisające. Są one błyszczące i bujne. Wiele osób uważa, że kwiaty zwisające na balkon prezentują się wyjątkowo ładnie. Zaleca się, aby pelargonie sadzić w większej donicy lub skrzyni, rośliny te potrzebują sporo ziemi i przestrzeni. Warto pamiętać, że pelargonie to kwiaty na słoneczny balkon. Mogą być one też hodowane w miejscu częściowo zacienionym. Rośliny wymagają obfitego i regularnego podlewania.

 

Surfinia

Surfinia, inaczej petunia, jest dostępna w różnych kolorach, w sklepach można znaleźć odmiany barwy cyklamenowej, są też kolory ciemno- i jasnofioletowe, a nawet czerwone i żółte. Surfinia będzie dobrym wyborem dla osób, którym marzą się białe kwiaty na balkon, bo i w takiej wersji kolorystycznej można ją dostać. Rośliny te są przeznaczone do jasnych miejsc, ale można je ustawić także w lekkim półcieniu. Należy pamiętać o tym, że petunie potrzebują dodatkowego wsparcia. Warto poszukać informacji, jaki nawóz do kwiatów jest polecany przez innych miłośników roślin i zakupić produkt, który zdobywa dobre opinie. Petunia na balkonie wymaga częstego podlewania. W upalne dni trzeba to robić nawet dwa razy w ciągu dnia. Roślinę należy też chronić przed intensywnymi opadami i mocnym wiatrem.

Lobelia przylądkowa

Osoby, chcące kupić niebieskie kwiaty na balkon, mogą zainteresować się lobelią przylądkową. To jednoroczna roślina z drobnymi listkami występująca też w fioletowej, białej i różowej wersji kolorystycznej. Lobelia pochodzi z Afryki Południowej. Kwiaty te tworzą gęste kępy, więc pięknie prezentują się na balkonie. Liście są drobne, czasami lekko błyszczą. Główną zaletą lobelii przylądkowej jest to, że gęsto kwitnie. Rośnie ona zazwyczaj do ok. 20 cm. Jej uprawa nie wymaga szczególnych umiejętności, jednak trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu. Jeśli ziemia mocno przeschnie, rośliny tracą swój wygląd i może być problem z tym, aby je uratować. Mimo wszystko lobelie to niewymagające kwiaty na balkon, które każdy może mieć. Najlepiej rosną one w półcieniu.

 

Lawenda 

Zastanawiając się nad tym, jakie kwiaty doniczkowe na balkon wybrać, warto bliżej przyjrzeć się lawendzie. Nie tylko pięknie się ona prezentuje, ale też obłędnie pachnie. Można ją wysuszyć i użyć np. do stworzenia domowych zapachów do szaf. Najczęściej spotykaną odmianą jest lawenda wąskolistna, która kwitnie aż do końca września. Rośliny z tego gatunku dobrze sprawdzają się na balkonie, bo nie są podatne na negatywne działanie wiatru i słońca. Ich wymagania również nie są duże. Osoba uprawiająca lawendę na balkonie powinna przede wszystkim dbać o to, aby ziemia w doniczce była cały czas lekko wilgotna. Sadząc lawendę, warto zadbać o jej odpowiedni drenaż, tak aby woda mogła swobodnie spływać. Aby utrzymać kwitnienie rośliny, warto podawać jej niewielką dawkę nawozu raz na 2 tygodnie.

Werbena

Osoby polecające kwiaty na balkon południowy najczęściej wskazują, że dobrym wyborem jest werbena. To roślina kwitnąca od wczesnego lata, aż do jesieni, która bardzo dobrze radzi sobie z palącym słońcem. Werbena może mieć zwisający lub rozłożysty pokrój albo rosnąć prosto. Roślina dorasta do 15-30 cm. Werbenę można sadzić przez cały sezon, należy jednak pamiętać, że jest ona szczególnie wrażliwa na niskie temperatury. Nie zaleca się wystawiania jej na zewnątrz przed połową maja. Rośliny te są raczej jednoroczne, wiele osób przyznaje, że ich zimowanie się nie opłaca, bo tracą one swój ładny wygląd i w późniejszym okresie mają problem z kwitnieniem.

 

Niecierpek nowogwinejski

Niecierpek nowogwinejski to roślina o rozgałęzionym pokroju dorastająca do wysokości 30 cm. Jest ona uprawnia zarówno w doniczkach i skrzynkach na balkonie, jak i rabatach. Pięknie wygląda też ustawiona na parapetach. To kwiat jednoroczny występujący w różnych kolorach: Białym, czerwonym i różowym. Niecierpek nowogwinejski kwitnie od lata do wczesnej jesieni. Podczas jego uprawy trzeba zadbać o stale wilgotną glebę. Kwiaty najlepiej kwitną w ziemi żyznej, próchniczej, która ma sporo składników pokarmowych. Aby utrzymać niecierpka w dobrym stanie, warto go też regularnie nawozić. 

 

Bratki

Interesują Cię kwiaty na balkon wschodni? Jeśli tak, dobrym wyborem będą bratki. To także kwiaty na balkon zachodni. Rośliny lubią słońce, jednak nie mogą być narażone na jego działanie przez cały dzień. Okres kwitnienia bratków przypada na czas od marca do czerwca. Rośliny należy podlewać codziennie wczesnym rankiem, albo wieczorem. Nie powinno się podawać im za dużo wody, bo wtedy może dojść do gnicia korzeni. Ziemia, w której sadzimy bratki, powinna być dobrze przepuszczalna. Najlepiej zastosować drenaż.

Calibrachoa

Calibrachoa wygląda jak milion dzwonków i gęsto kwitnie, zapewniając naszemu balkonowi piękny wygląd. Roślina ta początkowo była uznawana za odmianę petunii, jednak później stwierdzono, że oba kwiaty dzielą znaczące różnice. Calibrachoa wykazuje stosunkowo dużą odporność na niekorzystne warunki pogodowe takie jak deszcz, wiatr czy upały. Ponadto roślina ta jest też mniej podatna na choroby, dlatego jej uprawa nie sprawia dużych problemów. Calibrachoa jest doceniana za to, że potrafi kwitnąć przez całe lato. Wymagania glebowe nie są duże, należy zadbać o to, aby ziemia była lekko wilgotna i dobrze przepuszczalna.

 

Begonia

Begonie to kwiaty wiszące na balkon, które pięknie kwitną. Są one zaliczane do jednych z najbardziej popularnych odmian roślin hodowanych na zewnątrz. Na balkonach często hodowane są begonie bulwiaste, które mają rozgałęziające się pędy i mięsiste liście o sercowatym kształcie. Za wybraniem begonii przemawia to, że kwitnie ona aż do października, co daje gwarancję, że balkon będzie się dobrze prezentował także z początkiem jesieni. Kwiaty te dobrze znoszą cień, więc można je ustawiać także w miejscu, które nie ma dostępu do bardzo dużej ilości światła. W okresie kwitnienia begonia powinna być wspomagana nawozami przeznaczonymi do kwitnących roślin balkonowych. Można je kupić w każdym sklepie ogrodniczym i to w przystępnej cenie. Begonie w okresie upałów mogą wymagać częstego podlewania, nawet 2 razy dziennie. Należy przy tym uważać, aby nie zmoczyć kwiatów i liści, a wodę kierować tylko do ziemi.

 

Ołownik uszkowaty

Popularnością cieszą się zwisające kwiaty na balkon, a wśród nich jest ołownik uszkowaty. Osiąga on wysokość nawet do 3 m i kwitnie w okresie od czerwca do września oraz występuje w kolorze: Białym, niebieskim i fioletowym. Ołownik uszkowaty lubi nasłonecznione stanowiska. Nie za dobrze znosi silny wiatr i opady, dlatego warto ustawić go na bardziej zabudowanym balkonie. Kwiaty te nie mają dużych wymagań glebowych. Trzeba je jednak dobrze chronić przed chłodem. Ołownik uszkowaty nie jest w stanie przetrwać zimy, więc na czas niskich temperatur trzeba przenieść go do domu. 

Aksamitka

Dlatego, że aksamitka lubi słońce, jest polecana na balkony zachodnie i południowe. Okres jej kwitnienia przypada na czas od lipca do pierwszych przymrozków. Kwiaty te należy sadzić w doniczkach czy pojemnikach z otworami, przez które może swobodnie przepływać woda. Dla zapewnienia lepszej przepuszczalności można zdecydować się na zastosowanie nawet niewielkiej warstwy drenażu w ziemi. Aksamitka to roślina jednoroczna, która ma charakterystyczny zapach. Skutecznie odstrasza mszyce, co jest kolejną zaletą tej rośliny. Najczęściej aksamitka występuje w kolorze żółtym, pomarańczowym i różnych odcieniach rudego.

 

Bakopa

Często wybieraną rośliną na balkon jest bakopa. To odmiana jednoroczna z cienkimi, zwisającymi pędami osiągającymi długość do ok. 50 cm. Kwiat ten wyróżniają drobne, delikatne liście, które swoim kształtem nieco przypominają serce. Bakopa najczęściej ma białe i różowe kwiaty. Roślina ta jest przeznaczona do uprawy w słonecznym, ewentualnie lekko zacienionym miejscu. Jeśli ustawimy ją w cieniu, nie będzie tak okazale kwitła. Roślina lubi częste, choć umiarkowane podlewanie. Nie można doprowadzić do jej przesuszenia.

 

Wilec

Wilce to kwiaty pnące na balkon, które ładnie komponują się z innymi roślinami i dlatego są chętnie wybierane przez osoby, które projektują swój balkon. Jedną z najpopularniejszych odmian jest wilec ziemniaczany mający duże liście. Roślina może osiągnąć wysokość nawet do 3 m, ale są też zdecydowanie mniejsze odmiany. Wilec ziemniaczany ma zwykle żółte, czerwone, bordowe albo miedziane liście o trójkątnym kształcie. To kwiaty na bardzo słoneczny balkon, które nadają się do sadzenia w zwykłych doniczkach, ale prezentują się okazale także w skrzynkach i wiszących koszach.

Byliny na balkon

Byliny to rośliny wieloletnie, które wydają nasiona i zarodniki. Można je uprawiać nie tylko na rabatach, ale także na balkonie. Do najbardziej znanych bylin zaliczane są funkie lubiące wilgotną glebę i półcieniste stanowisko. W takich warunkach dobrze radzą sobie także bergenie. Wśród bylin popularne są również rozchodniki i liliowce polecane w szczególności na słoneczne tarasy.

 

Jesienne kwiaty na balkon

Często zdarza się, że pięknie wyglądające latem balkony w okresie jesiennym tracą swój urok. Nie musi jednak być tak w Twoim przypadku. Warto poznać rośliny, które idealnie sprawdzają się w takim okresie. Pierwszy na myśl przychodzi znany wszystkim wrzos. Wymaga on częstego podlewania, ale trzeba pamiętać o tym, aby nie lać dużo wody za jednym razem. Rośliny, w zależności od odmiany, osiągają wysokość do 60 cm. Wrzosy lubią żyzną i dobrze przepuszczalną glebę, najlepiej o kwaśnym odczynie.

Wśród popularnych kwiatów na jesień znajdują się też astry, nazywane niekiedy marcinkami. Zazwyczaj czas ich kwitnienia przypada na okres od sierpnia do września, choć zdarzają się i takie rośliny, które kwitną jeszcze w listopadzie. Astry występują najczęściej w fioletowym, różowym i niebieskim kolorze. Kwiaty te lubią słońce i wilgoć, są bardzo wrażliwe na przesuszenie. Astry mogą przetrwać zimę w doniczce, jednak większość osób radzi, aby przesadzić je do ogródka.

Balkon zimą – jak go urządzić?

Wiele osób zastanawia się, czy istnieją całoroczne kwiaty na balkon, który nie trzeba będzie chować w okresie niskich temperatur. Wśród takich roślin można wyróżnić iglaki, krzewy liściaste i pnącza. Wprawdzie nie są one zielone przez cały rok, w pewnych okresach się wybarwiają, ale mimo wszystko zdobią balkon niezależnie od pory roku. Na balkonie bardzo ładnie prezentuje się bluszcz, czyli zimozielone pnącze, które gęsto rośnie. Pięknie wygląda ono na różnego rodzaju drabinkach czy na balustradach. Bluszcz pospolity jest łatwy w uprawie, nie ma dużych wymagań, którym osoba bez doświadczenia mogłaby nie sprostać. 

W okresie zimowym, ale nie tylko, na balkonie bardzo ładnie będą prezentowały się rośliny iglaste, które zachowują zieloną barwę przez cały rok. Wśród tej grupy popularnością cieszą się świerki pospolite, jałowce łuskowate i sosna górska. Drzewa w odmianie karłowatej dobrze prezentują się zimą. Choć opadają im liście, można je łatwo przyozdobić np. przy użyciu lampek. Polecane na balkon są też ozdobne trawy, które zmieniają barwę zależnie od pory roku. 

Wiele osób stawia na balkonie bukszpany, które ładnie wyglądają niezależnie od pory roku. Są to rośliny zimozielone i długowieczne, które powoli rosną. Bukszpany lubią półcień, więc trzeba wybrać im odpowiednie stanowisko. Nie można zapominać, że również zimą słońce potrafi intensywnie świecić. Bukszpan w okresie zimowym należy podlewać przeciętnie raz w tygodniu. Wodę powinno się wlewać bezpośrednio do ziemi, uważając, aby nie zamoczyć liści. W przypadku mocnego morzu należy zrezygnować z podlewania. Trzeba dbać o to, aby ziemia w doniczce nie była mokra. Jak widać, nawet w okresie jesienno-zimowym można mieć na zewnątrz pięknie rośliny.

W tekście zaprezentowaliśmy różne kwiaty balkonowe. Nazwy roślin zostały podane w przypadkowej kolejności, ale staraliśmy się zadbać o jak najlepszą czytelność tekstu. Mamy nadzieję, że dzięki zawartym w nim informacjom uda Ci się stworzyć przyjemny kącik, w którym znajdą się piękne kwiaty balkonowe. W większości nasze propozycje dotyczą roślin kwitnących latem, ale staraliśmy się udowodnić, że również poza tym okresem można otaczać się roślinnością. Nie trzeba przecież inwestować w sztuczne kwiaty na balkon, można nadal uprawiać te prawdziwe i starannie się nimi opiekować.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ