W wielu ogrodach można znaleźć kompostownik, który umożliwia przetwarzanie odpadów organicznych i jest uważany za ekologiczne rozwiązanie. Coraz częściej też na zewnątrz pojawiają się domki dla owadów, które również niosą za sobą wiele korzyści. Owady pożyteczne pomagają w zapylaniu kwiatów i chronią rośliny przed szkodnikami, dlatego też warto o nie zadbać. O tym, jak to zrobić, odpowiadamy w tym artykule.
Czym są owady pożyteczne?
Aby przekonać się do tego, że domek dla owadów bardzo przydaje się w ogrodzie, trzeba zacząć od tego, dla jakich zwierząt dokładnie jest on przeznaczony. Często dzieje się tak, że osoby myślące o owadach od razu kojarzą je ze szkodnikami i chcą z nimi walczyć. Nie wszystkie owady jednak działają na naszą niekorzyść. Większość gatunków jest pożyteczna, zapyla rośliny, umożliwia wytwarzanie owoców oraz broni przed szkodnikami i to w naturalny sposób. Które owady zalicza się do grupy pożytecznych?
Na tej liście na pewno są pszczoły, które można podzielić na miodne i dzikie. Pierwsze z nich wytwarzają miód i wosk. W ich grupie panuje ścisła hierarchia, co stanowi ich znak wyróżniający. Aby zwabić je do ogrodu, trzeba posadzić w nim rośliny miododajne np. malinę czy lawendę wąskolistną. Należy dbać o to, aby nie stosować mocnych środków chemicznych i pozostawić kawałek dzikiego ogrodu, w którym pszczoły będą mogły się schronić. Oczywiście skutecznym sposobem na utrzymanie pszczół jest domek dla owadów zapylających, który można kupić gotowy lub stworzyć go samodzielnie. Warto też mieć w ogrodzie pojemnik z wodą do picia. Dużo korzyści niesie za sobą także praca dzikich pszczół, które wprawdzie nie dostarczają miodu, ale efektywnie zapylają rośliny (uprawne jak i kwiaty ozdobne). Dzikie pszczoły są bezpieczne dla człowieka, bo nie mają żądeł. Wyróżnić można wśród nich kilkaset gatunków, do najbardziej popularnych na naszych terenach zaliczyć można m.in.: Murarkę ogrodową i pszczołę samotkę.
Osoby budujące domek dla pożytecznych owadów robią to nie tylko dla pszczół, ale też trzmieli czy biedronek. Trzmiele zapylają różne rośliny uprawne, w tym te uprawiane pod osłoną. Z kolei drapieżne biedronki, nazywane czasami bożymi krówkami, pomagają skutecznie pozbyć się mszyc, a także zjadają inne szkodniki (przykładowo wełnowce, przędziorki i miodówki). Jak zwabić biedronki do ogrodu? Należy zrezygnować ze stosowania chemicznych środków owadobójczych. Konieczne jest też stworzenie kryjówek. Idealnym sposobem jest domek dla owadów DIY. Niektórzy wskazują, że żółte tasiemki przyczepione do roślin również stanowią zachętę dla biedronek. Oczywiście dobrze sprawdzi się także sadzenie kwiatów w tym kolorze.
Domek dla owadów – jak go stworzyć?
Jest wiele sposobów na to, aby zbudować schronienie dla owadów. Wpisując w wyszukiwarkę hasło ‘domek dla owadów projekt’, można znaleźć sporo łatwych w realizacji projektów DIY. Istnieje też możliwość zakupu gotowych produktów, więc nawet osoby, które nie mają żadnych zdolności manualnych lub po prostu nie chcą tracić czasu na budowę domku, mogą zadbać o owady w swoim ogrodzie.
Jednym z łatwiejszych sposobów na samodzielne skonstruowanie hotelu dla owadów jest wykorzystanie zwykłego kawałka drewna (musi być ono twarde i suche) i wykonanie w nim otworów. Właściwie każdy może stworzyć taki domek dla owadów. Jego wymiary, a dokładniej otwory, powinny mieć głębokość do 10 cm, a ich średnica 2-5 mm. Wybrany kawałek drewna powinien mieć co najmniej 20 cm wysokości. Tworząc takie schronienie, należy szczególnie zadbać o to, aby otwory wejściowe były gładkie, bo w innym wypadku mogą uszkadzać delikatne ciała owadów. Kawałek drewna warto zabezpieczyć daszkiem wykonanym z dwóch cienkich kawałków drewna połączonych u góry, który zagwarantuje schronienie przed deszczem. Kolejnym bardzo łatwym sposobem jest budowa domku z pęczków bambusa połączonych sznurkiem. Pęczki powinny mieć zróżnicowaną średnicę, a rurki z jednej strony powinny być zakończone kolankiem. Rurki można włożyć np. do kartonowego opakowania po soku. Trzeba tylko zadbać o to, aby tego typu domek znajdował się w zadaszonym miejscu, w innym wypadku szybko ulegnie uszkodzeniu. Sporo osób decyduje się też na to, aby wykonać domek dla owadów z butelki. Jej wnętrze wystarczy wypełnić słomą, odpowiednio przyciętymi łodygi trzciny czy bambusa. Łodygi nie mogą wystawać poza butelkę, ponieważ w trakcie deszczu zamokną, a domek przestanie spełniać swojej funkcji.
Stworzenie domku dla owadów nie jest kosztowne, do tego można wykorzystać rzeczy, które już mamy. Świetnie do tego sprawdza się słoma, która daje schronienie złotookowatym. Puste łodygi trzciny i bambusu są chętnie zamieszkiwane przez pszczoły. Dobrym schronienie są też odwrócone doniczki wypełnione sianem. Do stworzenia owadzich hoteli najlepiej wykorzystać stare, niepotrzebne przedmioty takie jak wspomniane doniczki, półki, szafki czy palety. Można zbudować coś na kształt półki na książki z dodatkowymi przegródkami, które będą nieco inaczej zaprojektowane, aby różne owady mogły się tam schronić. Z frontu domek powinien być zabezpieczony metalową siatką o drobnych oczkach, tak aby ptaki nie mogły z niego korzystać.
Projekty DIY przewidujące użycie produktów, które już mamy, są najbardziej ekologicznym rozwiązaniem. Warto więc dokładnie przejrzeć to, co znajduje się w naszych domach, garażach czy szopach na narzędzia i spróbować to wykorzystać. Jeśli jednak nie mamy na to czasu lub nie znajdziemy niczego, co może się przydać, możemy zdecydować się na zakup gotowego domku lub kompletu akcesoriów do jego stworzenia. We wspomnianych zestawach są wszystkie materiały potrzebne do zbudowania domku, kratka zabezpieczająca, gwoździe i pinezki. Nie brakuje też bambusowych rurek lęgowych i szyszek. Zestaw zawiera też instrukcję, zazwyczaj przedstawioną dodatkowo w formie obrazków, które stanowią spore ułatwienie podczas składania.
Domek dla owadów – kiedy wieszać i dlaczego warto to robić?
Pewnym osobom może się wydawać, że budki dla owadów to wymysł, przecież wcześniej nie tworzyło się takich miejsc, a mimo to ogród wyglądał bardzo dobrze. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że ingerencja człowieka w środowiska z roku na rok staje się coraz większa. Naturalnie w przyrodzie panuje równowaga, jednak podejmowane przez człowieka próby jej ‘naprawy’ przyniosły odwrotny skutek. Jednym z powodów, dla których owady są zagrożone, jest wypalanie łąk. Nie bez znaczenia pozostaje też rozwój budownictwa. Wcześniej owady chowały się w szczelinach murów, obecnie trudno takie znaleźć. Coraz więcej ogrodów jest też pozbawionych miododajnych roślin, problemem jest także to, że są one zbyt zadbane. Chodzi o to, że często na próżno szukać choć fragmentu tzw.’dzikiego ogrodu’, który dla owadów jest idealnym miejscem do życia. Chcąc zwabić je do siebie, należy o to zadbać. Warto też zainwestować w domek na owady, który późnym latem i na jesień zapewni schronienie. Przyda się on wiosną, szczególnie dla pszczół dzikich. Dom dla owadów może pozostawać w ogrodzie przez cały rok.
Gdzie umieścić domek dla owadów?
Ważne jest to, gdzie znajduje się hotel dla owadów. Jeśli umiejscowi się go w odpowiednim miejscu, jest większa szansa na to, że owady go znajdą i potraktują jako schronienie. Znawcy tematu wskazują, że najlepiej wybrać zaciszne, słoneczne miejsce po południowej czy południowo-wschodniej części budynku mieszkalnego. Domki dla trzmieli czy innych owadów mogą być zawieszone na wysokości ok. 1,5 do 2 m. Muszą być one dobrze widoczne. Obok nich powinny znajdować się miododajne rośliny, najlepiej jeśli fragment ten pozostanie ‘dzikim ogrodem’. Domek musi znajdować się w miejscu osłoniętym przed deszczem i wiatrem, tak aby owady mogły znaleźć w nim schronienie na czas nie najlepszych warunków atmosferycznych. Oczywiście hotel dla owadów nie zastąpi im naturalnych kryjówek, ale z pewnością zwiększy szansę na to, że przetrwają one w naszym ogrodzie i będą chętnie w nim przebywać. Pojawia się również pytanie o to, czy domek dla owadów na balkonie to dobre wyjście. W tym miejscu warunki nie są tak dobre jak w ogrodzie, gdzie jest zdecydowanie więcej roślin, ale jeśli go nie mamy, ustawienie domku właśnie na balkonie również będzie korzystne, zagwarantuje owadom ochronę i zachęci je do tego, aby tam przebywać.
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, że zdecydowanie warto zainteresować się budową lub zakupem domku dla owadów. Wspierając owady, nie tylko przyczyniamy się do ochrony środowiska, ale też nasz ogród na tym korzysta. Aby stworzyć miejsce przyjazne owadom, warto zadbać nie tylko o schronienie w postaci domków, ale też wybrać odpowiednie rośliny do uprawy. Najlepiej, jeśli w ogrodzie znajdą się zarówno wczesno, jak i średnio a także późno kwitnące odmiany roślin kwiatowych. To pozwala wydłużyć okres kwitnienia i zapewnić owadom źródło pożywienia na dłuższy czas.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ