Jak zasadzić awokado z pestki?

Ostatnio aktualizowane: 04.12.24

 

Sadzenie awokado z pestki wydaje się ciekawym zajęciem przede wszystkim dla osób, które uwielbiają rośliny i nowe eksperymenty. Przynosi ono dużo satysfakcji i jest okazją do relaksu. Jak posadzić awokado, a później o nie dbać? Jakich błędów nie popełniać? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Co zrobić z pestką awokado?

Awokado u wielu osób stanowi ważny elementem diety, pojawia się na kanapkach czy w sałatkach. Nie dziwi to, ponieważ owoc jest nie tylko smaczny, ale też ma wiele składników odżywczych. Jeśli często go jesz, warto, abyś dowiedział się, co zrobić z pestki awokado. Jej wyrzucanie za każdym razem jest pewnym marnotrawstwem. Jeśli lubisz rośliny i ich hodowlę, możesz zasadzić pestkę z awokado i poczekać, aż wyrośnie z niej okazały krzaczek. Aby pestka z awokado wydała ładne gałązki, trzeba wybrać dobrej jakości owoc, a pestkę zasadzić niedługo po jej wyjęciu. O tym, jak to zrobić, przeczytasz w dalszej części artykułu.

 

Jak wyhodować awokado z pestki?

W tym akapicie dokładnie wyjaśnimy, jak wyhodować awokado z pestki krok po kroku. Mamy nadzieję, że dzięki zawartym tu wskazówkom wyhodujesz ładny krzaczek i przekonasz się do tego, że roślina z pestki awokado wygląda naprawdę ładnie, a jej uprawa przynosi wiele radości. Zacznijmy od potrzebnych akcesoriów. Przygotowanie do pracy jest kluczowe, ponieważ dzięki niemu wszystkie czynności przebiegają szybciej, nie trzeba tracić czasu na szukanie poszczególnych przedmiotów czy kilka wizyt w sklepie. Pierwszym, najważniejszym elementem jest pestka z awokado. Kolejną rzeczą jest słoik wypełniony przefiltrowaną wodą i 4 większe wykałaczki. W późniejszym czasie do listy potrzebnych rzeczy dojdzie ziemia, żwir i duża doniczka. Niektórzy decydują się też na zastosowanie naturalnego nawozu.

Jak wyhodować awokado? Po pierwsze potrzebna jest pestka, która znajduje się w owocu. Miękkie awokado należy delikatnie przekroić na pół, pestkę przekręcić przeciwnie do ruchu wskazówek zegara i ją wyjąć. Przed jej zasadzeniem trzeba ją ukorzenić. Niektórzy zalecają, aby przed tym oczyścić pestkę z miąższu i moczyć ją całą w wodzie przez ok. dobę. To podobno przyspiesza późniejszy proces ukorzeniania. Jeśli nie chcesz tego robić, możesz pominąć ten krok.

W pestkę wbija się wykałaczki, z lewej i prawej strony, w taki sposób, aby stanowiły one podparcie w słoiku. Najlepiej jeśli pestka awokado w wodzie będzie zanurzona maksymalnie do 1/3 wysokości, od płaskiej strony. Poza naczynie powinna wystawać jej ostrzejsza część. Wodę należy zmieniać regularnie, w momencie kiedy zacznie robić się mętna. W innym wypadku pestka zacznie gnić i wtedy jej ukorzenienie się nie powiedzie. Po wykonaniu wskazanych zadań pozostaje czekać, aż pestka zacznie wypuszczać pierwsze korzenie. Zwykle zajmuje to kilka tygodni. 

Po upływie dłuższego czasu zauważysz pierwsze korzenie, a kiedy pestka awokado pęknie, z pewnością pojawi się w niej mały, zielony pęd. Nie oznacza to jednak, że można już przejść do sadzenia, nadal musisz cierpliwie czekać i obserwować, jak rozwija się pestka awokado. Roślina będzie gotowa posadzenia wtedy, kiedy z łodygi zaczną odchodzić zielone listki, a jej długość osiągnie kilkanaście centymetrów. 

 

Jak zasadzić awokado z pestki?

Ostatnim krokiem na drodze do tego, aby wyhodować drzewko awokado z pestki, jest posadzenie rośliny. Należy przygotować doniczkę w małym lub średnim rozmiarze, a na jej dno wysypać żwirek, później dosypać ziemi (może być połączona z nawozem) i umieścić w niej pestkę. Jej wierzch powinien zostać odsłonięty. Awokado w doniczce należy podlać i ustawić w odpowiednim miejscu. W przyszłości, jeśli zdecydujesz się na więcej sadzonek, a krzaczki staną się większe, możliwe, że będą Ci potrzebne donice ogrodowe. Ich wybór w sklepach jest naprawdę duży, więc na pewno znajdziesz takie doniczki, które będą się ładnie komponować z wszystkimi Twoimi roślinami. 

 

Awokado z pestki – uprawa

Sporo osób interesuje to, jak wygląda hodowla awokado z pestki i czego należy unikać, aby roślina jak najlepiej rosła. Przede wszystkim bardzo ważne jest odpowiednie dobranie ziemi, która powinna być bogata w próchnicę i żyzna. Warto też zadbać o jej przepuszczalność, stąd zalecenie, aby na dnie doniczki znalazł się żwirek. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna. Awokado z pestki należy podlewać obficie, szczególnie latem. Wiosną i jesienią wystarczy robić to dwa razy w tygodniu, a zimą tylko raz. Niektóre osoby, słysząc, że roślina lubi wilgoć, podlewa ją za często. Przelanie awokado skutkuje tym, że liście żółkną i zaczynają usychać, dlatego trzeba tego pilnować. Jeśli zdarzy Ci się przelać roślinę, musisz koniecznie przesuszyć ziemię w doniczce lub przesadzić awokado do nowej.

W jakim miejscu ustawić roślinę, aby zapewnić jej jak najlepsze warunki do wzrostu? Awokado potrzebuje lekko nasłonecznionego stanowiska. Najlepsza temperatura dla tej rośliny to taka na poziomie 20 st. C. Musisz mieć to na uwadze, jeśli decydujesz się hodować awokado na zewnątrz. Roślina powinna znajdować się w półcieniu, a na czas upałów warto przenieść ją do domu. Nie wolno stawiać doniczki w miejscu, gdzie będzie narażona na działanie silnych promieni słonecznych. Zdecydowanie łatwiej przystąpić do hodowli awokado na wiosnę, trudniej będzie od początku uprawiać roślinę zimą, kiedy temperatura za oknem jest bardzo niska, a w domu jest ciepło i suche powietrze. Warto też, abyś od czasu do czasu spryskiwał liście wodą, szczególnie zimą. Nie jest zalecane jednak, aby używać do tego wody z kranu, lepiej sprawdzi się ta przefiltrowana lub przegotowana. Stosowanie wody z kranu może być powodem pojawienia się chorób grzybowych. W pierwszym etapie objawiają się one w postaci białego nalotu na liściach. Decydując się na hodowanie awokado, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że ta roślina jest trująca dla czworonogów. Powinni na nią uważać w szczególności właściciele kotów. 

Ważną kwestią w kontekście uprawy rośliny jest jej regularne przesadzanie. Osoby mające doświadczenie w tym zakresie wskazują, że bryła korzeniowa awokado szybko się rozwija i dlatego ok. raz w roku trzeba zmienić doniczkę na większą. 

 

Czy awokado z pestki zaowocuje?

Często zadawanym pytaniem jest to, czy awokado wypuści owoce. W naszych warunkach jest to mało prawdopodobne, a nawet jeśli to się zdarzy to nie szybciej niż po upływie 6 bądź więcej lat od rozpoczęcia hodowli. Owoce z własnego krzaczka nie będą też tak okazałe, jak te zakupione w sklepie. Pestkę z awokado ukorzenia się i sadzi przede wszystkim po to, aby uzyskać roślinę stanowiącą dodatkową dekorację. Hodowla przynosi też sporo satysfakcji, ponieważ można obserwować wzrost rośliny od samego początku. Awokado ma gęsty pokrój i skórzaste liście, a kiedy uzyska większe rozmiary, prezentuje się naprawdę wyjątkowo. 

 

Właściwości awokado

Dyskutując na temat hodowli awokado, warto też na chwilę pochylić się nad właściwościami tego owocu, ponieważ zdecydowanie warto, aby pojawiał się on w codziennej diecie. Awokado jest źródłem kwasów Omega-3, Omega-6 i Omega-9, które usprawniają pracę organizmu. Owoc ten ma też dobre działanie na oczy, ponieważ zawiera m.in. luteinę. Nie brakuje w nim też witamin, w tym silnych przeciwutleniaczy (A, C i E) o działaniu przeciwnowotworowym. Zawarta w owocu witamina C wpływa dobrze na odporność, co jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy ryzyko zachorowania na grypę zdecydowanie się zwiększa. Awokado jest też bogate w kwas foliowy i ma w sobie sporo potasu, który dobrze wpływa na ciśnienie krwi i pracę układu nerwowego. Spożywanie tych owoców jest też korzystne dla pamięci, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. 

Wiesz już, czy można zasadzić pestkę awokado i jak to zrobić, aby uzyskać piękną roślinę, która przyozdobi Twoje mieszkanie. Mamy nadzieję, że znalazłeś w tym artykule przydatne wskazówki, które wykorzystasz w przyszłości. Osoby, które mają za sobą pierwsze sadzenie awokado z pestki twierdzą, że przypatrywanie się temu, jak ono rośnie, daje dużo satysfakcji.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ