Zarówno amatorzy ogrodnictwa, jak i osoby zajmujące się tym profesjonalnie, zdają sobie sprawę z tego, że ślimaki w ogrodzie potrafią przynieść całkiem sporo szkód. Stąd też szukanie skutecznych, a zarazem bezpiecznych sposobów na ich pozbycie się jest bardzo ważne. Jak zwalczać ślimaki?
Ślimaki w ogrodzie – jakie mają znaczenie dla środowiska?
Zanim dowiesz się, jak zwalczać ślimaki w ogrodzie, warto, abyś poznał podstawowe informacje na temat tych mięczaków i dowiedział się, dlaczego ich występowanie jest istotne dla środowiska naturalnego. Na wstępie należy podkreślić, że to ślimaki bez skorupy powodują największe szkody, podczas gdy te z muszelkami raczej nie są groźne dla roślin, które występują w Twoim ogrodzie. Co jedzą ślimaki? Odmiany nagie, czyli te zagrażające Twojemu ogrodowi, zajadają się liśćmi i pędami roślin. Wygryzają w nich dziury, a nierzadko pochłaniają całe. Ślimaki stanowią też zagrożenie dla korzeni warzyw. Mięczaki chętnie żywią się marchewkami, truskawkami czy malinami. Najczęściej zwracają one uwagę na młode okazy, dlatego też wiosną, kiedy rozpoczyna się sadzenie, mogą wyrządzić największe szkody. Niemniej jednak mięczaki te stanowią zagrożenie dla rośliny przez cały okres wegetacyjny. Nawet jeśli nadgryzioną przez ślimaki roślinę uda się uratować, nie oznacza to pełnego sukcesu. Trzeba być świadomym tego, że może ona nie rosnąć za dobrze i częściej chorować. Ślimaki ogrodowe pojawiają się najczęściej w miejscach dobrze zacienionych, w których panuje duża wilgotność. Mięczaki te są najbardziej aktywne rano i wieczorem, czyli wtedy, kiedy w ogrodzie jest rosa. Idealnie czują się także w trakcie deszczowej pogody. Jak rozmnażają się ślimaki? W drugiej połowie roku składają one jaja.
Mając na uwadze te informacje, nie dziwi to, że wiele osób zadaje pytanie, jak pozbyć się ślimaków bez skorupy i które metody są najbardziej skuteczne. Warto jednak na moment się zatrzymać i poznać też zalety wynikające z występowania tych mięczaków w przyrodzie. Ślimaki żywią się gnijącą, martwą materią, zjadają spadające na trawę owoce, a także odchody zwierząt. Ich obecność pozwala na wykorzystanie, przerobienie materiału organicznego, ogólnie mówiąc jego recykling. Ma to spore znaczenie dla całego ekosystemu. Ponadto ślimaki stanowią źródło pożywienia m.in. dla ptaków, chrząszczy, żab czy ropuch.
Naturalne sposoby na ślimaki w ogrodzie
Zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, co jedzą jeże ogrodowe? Są one naturalnymi sprzymierzeńcami w walce ze ślimakami. Populację tych mięczaków w ogrodzie mogą też zmniejszyć inne gatunki, a dokładniej: Żaby, kaczki, krety, drozdy czy szpaki. Zwalczanie ślimaków jest też łatwiejsze w tych miejscach, w których występuje ptactwo domowe takie jak kurczaki czy kaczki. One również z chęcią zjada mięczaki.
Jakie są inne, domowe sposoby na ślimaki? Poza zachęcaniem wspomnianych zwierząt do regularnego odwiedzania Twojego ogrodu możesz zasadzić w nim rośliny odstraszające ślimaki. Które gatunki sprawdzają się do tego najlepiej? Ogrodnicy polecają m.in.: Szałwię, tymianek, mydlnicę lekarską, rumianek i cząber ogrodowy. Dobrze może sprawdzić się też krwawnik, nachyłek, ciemiernik czy cebula. Wiesz już, jakich roślin nie lubią ślimaki, ale możliwe, że nie jesteś świadomy jednej ważnej rzeczy. W sklepach ogrodniczych pojawiają się też takie odmiany lubianych przez ślimaki roślin, które np. nie mają tak wabiącego zapachu, a tym samym zmniejszają ryzyko pojawienia się szkodników.
Pułapki na ślimaki
Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się ślimaków, jedną ze skutecznych metod mogą okazać się specjalne pułapki. Wyłapywanie ślimaków do słoika i ich wynoszenie na łąkę czy do parku przynosi dobre efekty i co najważniejsze, pozwala zachować je przy życiu. Warunkiem jest regularność i umiejętność zwabienie mięczaków w dane miejsce. Aby te chętnie trafiły tam, gdzie chcesz, możesz z desek ułożyć stożek, przygotowując w ten sposób zacienione miejsce, które ślimaki bardzo lubią. Dodatkowo warto pozostawić tam liść sałaty. Dobrze też upewnić się, czy w miejscu, do którego wynosisz ślimaki, nie znajdują się w pobliżu posesje innych osób, do których po czasie mogłyby one trafić. Na łące czy w parku ślimaki będą stanowić źródło pożywienia np. dla ptaków.
Jeśli nie masz miejsca, do którego możesz spokojnie wynieść ślimaki, jedynym rozwiązaniem okaże się ich zlikwidowanie. Śmierć mięczakom przynosi m.in. ich włożenie do wypełnionego wodą słoika i zakręcenie wieczka. Jeśli nie masz z tym problemu, możesz też wziąć do ogrodu ostry nóż i każdego napotkanego ślimaka przekrajać na pół. Ta metoda zapewnia mięczakom szybką śmierć (nie męczą się one w trakcie umierania).
Zwabić mięczaki można też w ten sposób, że obok atrakcyjnych dla nich roślin postawi się wydrążoną, zjedzoną połówkę grejpfruta. Ślimaki chętniej się w niej zgromadzą, a później ich przełożenie w inne miejsce okaże się łatwiejsze. Za pułapkę na mięczaki może posłużyć także piwo. Gazy fermentacyjne, które się w nim znajdującą, skutecznie przyciągają ślimaki. Aby przygotować taką zasadzkę, wystarczy umyty pojemnik, np. po śmietanie. Należy go zakopać w ziemi w ten sposób, aby krawędzie wystawały. Do środka wystarczy wlać piwo. Ślimaki, kiedy je poczują, zaczną kierować się do pojemnika, ostatecznie do niego wpadając i topiąc się. W sklepach można znaleźć nie tylko ładnie wyglądające doniczki ogrodowe, ale też inne przydatne na posesji przedmioty. Do tego typu rzeczy zalicza się specjalna pułapka na ślimaki do kupienia już za kilkanaście złotych. To plastikowy pojemnik z osłonką, do którego można m.in. wlać wspomniane przed chwilą piwo. Zaletą takiego produktu jest osłonka, która zapewnia tak lubiany przez ślimaki cień.
Czego nie lubią ślimaki w ogrodzie?
Co mają zrobić osoby, które mają w ogrodzie ślimaki bez skorupy? Zwalczanie tych szkodników może opierać się też na mniej inwazyjnych działaniach niż te wskazane wyżej. Przy roślinach narażonych na działanie mięczaków można np. rozsypać skorupy jaj, które zniechęcą ślimaki do podchodzenia bliżej. Wszystko dlatego, że skorupki mają ostre krawędzie. Trzeba jednak zadbać o to, aby były one czyste i suche. Korzystanie z tego sposobu jest polecane nie tylko dlatego, że okazuje się on skuteczny, ale też z uwagi na właściwości skorupek. Po czasie ulegają one rozkładowi i użyźniają glebę. Innym podobnym sposobem jest stosowanie fusów z kawy. Podobno ślimaki bardzo nie lubią tego zapachu, więc starają się one unikać miejsc, w których go wyczuwają.
W wielu artykułach dotyczących tego, czego nie lubią ślimaki w ogrodzie, pojawiają się wzmianki na temat miedzi. Jednym ze sposobów na walkę z tymi mięczakami są monety wetknięte w glebę. Stanowią one skuteczne zabezpieczenie rośliny. Dobrym rozwiązaniem może okazać się dla Ciebie też zakup miedzianej taśmy samoprzylepnej, którą przykleisz na brzegach donic czy skrzynek, w których rosną rośliny. Niektórzy ogrodnicy korzystają też z cienkiego, miedzianego ogrodzenia lub wykonanych z tego materiału miedzianych pierścieni.
Domowe, naturalne preparaty na ślimaki
Istnieje kilka przepisów na naturalne środki przeznaczone do spryskiwania roślin, na które żerują ślimaki. Oznacza to, że nie trzeba od razu wydawać pieniędzy w sklepie ogrodniczym i kupować środków na bazie chemicznych składników. Jednym ze skutecznych domowych preparatów jest wspomniana już wcześniej kawa. Rozcieńcza się ją z wodą, a następnie rozpryskuje w miejscach, w których przebywają ślimaki. Ta metoda polecana jest do stosowania na wytrzymałych roślinach. Najlepiej przez rozprowadzeniem takiego środka sprawdzić jego działanie na jednym, mniejszym listku.
Kolejny domowy sposób opiera się na wykorzystaniu rozcieńczonego wodą octu jabłkowego. Ten oprysk na ślimaki w ogrodzie jest przeznaczony do używania na krzewach i drzewach. Część ogrodników decyduje się też na zrobienie odwaru z ostrej czerwonej papryki, którym następni opryskuje rośliny.
Preparat na ślimaki w ogrodzie – jaki wybrać?
Jeśli żaden ze wskazanych wcześniej sposobów nie przynosi efektów, albo po prostu, chcesz od razu sięgnąć po mocny środek na ślimaki w ogrodzie, w sklepach ogrodniczych na pewno znajdziesz skuteczny produkt. Oferta preparatów przeciwko ślimakom jest bogata. Większość środków to moluskocydy, czyli syntetyczne preparaty zawierające takie substancje czynne, jak: Fosforan żelaza, metiokarb i metaldehyd. Aby zadziałały, muszą wniknąć do organizmu ślimaków albo poprzez skórę, albo jako pokarm.
Granulki na ślimaki, bo najczęściej taką właśnie formę mają preparaty na te szkodniki, należy rozsypać między roślinami. Zaletą takiej formy środków jest to, że są one mniej podatne na działanie wilgoci, dzięki czemu działają przez dłuższy czas. Popularnością cieszy się preparat na ślimaki wyglądające, jak niebieskie granulki, które są bardzo dobrze widoczne. Granulki działają w ten sposób, że powodują odrętwienie, odwodnienie, a w konsekwencji śmierć. Ogrodnicy z chęcią polecają też preparaty na ślimaki stworzone na bazie fosforanu żelaza, ponieważ są one nie tylko skuteczne, ale też pełnią funkcję nawozu. Jeśli taki środek stosowany jest w niewielkich ilościach, nie stanowi od dużego zagrożenia dla znajdujących się w ogrodzie innych organizmów. W ofertach sklepów ogrodniczych są też bezbarwne i bezzapachowe żele, które rozprowadza się wokół roślin. Są one stosowane nie w celu zabicia szkodników, ale ich odstraszenia. Odpowiednio rozprowadzony żel stanowi barierę mechaniczną dla ślimaków. Ich istotną zaletą jest to, że są odporne na deszcz.
Jak stosować środki przeciw ślimakom, aby przynosiły one dobre efekty? Preparaty tego typu należy rozprowadzić między roślinami po południu, zanim jeszcze ślimaki wypełzną ze swoich kryjówek i zaczną szukać atrakcyjnych dla siebie roślin. Granulki czy inne środki musisz rozprowadzić po ogrodzie w taki sposób, aby nie trafiły one bezpośrednio na rośliny, ponieważ mogą stanowić dla nich zagrożenie. Preparaty na ślimaki musisz użyć co najmniej kilka razy, tym bardziej, jeśli masz dużo szkodników w ogrodzie.
Jak ochronić ogród przed pojawieniem się ślimaków?
Warto skupić się nie tylko na tym, aby zwalczać ślimaki, ale też podejmować działania, które mają na celu zmniejszenie ryzyka ich pojawienia się w Twoim ogrodzie. Co robić, aby Twoja posesja stała się mniej atrakcyjna dla tych szkodników? Ważną wskazówką jest zachowanie porządku w ogrodzie. W miejscach, w których jest sporo desek, luźno leżących gałęzi czy kamieni, ślimaki mają dobre warunki do życia. Mają one sporo przestrzeni, którą mogą wykorzystać jako swoją kryjówkę. Kolejnym sposobem na zniechęcenie mięczaków do odwiedzin ogrodu jest regularne koszenie trawy. Ślimaki lubią miejsca, w których trawa jest wysoka, bo podobnie, jak deski czy gałęzie, służy ona im za kryjówkę.
Ogrodnicy zachęcają też do tego, aby podlewać posesję rano, a nie wieczorem. Robiąc to pod koniec dnia, tworzysz dla ślimaków idealne warunki do wędrówek. Pamiętaj, że mięczaki te uwielbiają wilgoć. Dobrym sposobem może też okazać się regularne spulchnianie gleby, podczas którego giną jaja ślimaków. Oczywiście można też jeszcze przed inwazją ślimaków tworzyć skuteczne osłony wokół roślin np. z piasku i popiołu, żwiru czy trocin.
Podsumowanie
W tym artykule przedstawiliśmy Ci niejeden sposób na ślimaki w ogrodzie. Jesteśmy przekonani, że znalazłeś w tekście wiele cennych wskazówek, które, mamy nadzieję, zastosujesz u siebie w ogrodzie. Pamiętaj, że działania profilaktyczne, czyli odpowiednie dbanie o stan posesji i porządek na niej są kluczowe. W przypadku inwazji ślimaków nie musisz też od razu udawać się do sklepów ogrodniczych i sięgać po najmocniejsze środki. Używanie chemicznych preparatów warto dobrze przemyśleć, szczególnie kiedy masz zwierzęta lub obawiasz się o delikatne rośliny w swoim ogrodzie. Jest wiele domowych, naturalnych sposobów, które, o ile odpowiednio wcześnie wdrożysz w życie, mogą przynieść naprawdę bardzo dobre efekty.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ