Jak pielęgnować storczyki? 

Ostatnio aktualizowane: 16.04.24

 

Odpowiednia pielęgnacja kwiatów to gwarancja tego, że rośliny będą rosły piękne, zdrowe i dodatkowo będą wypuszczać nowe pędy do kwitnięcia. Właściwe nawożenie, podlewanie oraz ustawienie w dobrym miejscu sprawią, że kwiaty będą kwitnąć i ładnie się prezentować. Każdy rodzaj wymaga innego traktowania, dlatego też na początku warto dowiedzieć się, w jaki sposób dbać o storczyki, które obecnie są najpopularniejszymi kwiatami doniczkowymi. 

 

Osoby lubiące kwiaty doniczkowe na pewno mają w swojej kolekcji storczyki, które od kilku lat są bardzo popularne. Można je kupić w każdej kwiaciarni, większym sklepie czy markecie budowlanym. Większość gatunków pomimo tego, że pochodzi z regionów egzotycznych, czuje się dobrze w domach i mieszkaniach poza swoim klimatem. Dzięki temu każda osoba może pochwalić się egzotycznym kwiatem stojącym w domowym mini arboretum.

Storczyki znane także jako orchidee rosną w górzystych terenach lub nad morzem w strefie klimatu umiarkowanego występującego na równiku. W zależności od odmiany kwiaty wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz właściwego miejsca, w którym będą mogły rosnąć. Jedne odmiany wolą miejsca mocno nasłonecznione, inne zdecydowanie lepiej odnajdują się w cieniu. Występujące w Polsce znajdują się pod ścisłą ochroną i nie można ich tak po prostu zerwać. 

 

Jakie są rodzaje storczyków? 

Storczyki to piękne kwiaty, które występują w kilku odmianach, a każda z nich zachwyca niepowtarzalnym wyglądem i intensywnymi kolorami. Dostępność kwiatów sprzedawanych w hurtowniach, kwiaciarniach oraz marketach budowlanych jest na tyle duża, że każdy znajdzie odpowiednią roślinę. Do bardziej popularnych zalicza się storczyki odmiany Phalaenopsis oraz Dendrobium. 

Storczyk Phalaenopsis: Uznawany za jednego z najbardziej popularnych i najmniej wymagających. Nazywany ćmówką kwitnie na różowo, fioletowo, biało, kremowo i żółto, zdarzają się także wersje z paskami lub dwukolorowe. Kwiat preferuje ciasne doniczki oraz podłoże składające się ze specjalnej mieszanki ziemi przeznaczonej do storczyków. Zakup młodej rośliny wiąże się z rygorystycznym przestrzeganiem codziennego podlewania. Podłoże nigdy nie może być suche, ponieważ może to doprowadzić do uschnięcia kwiatów. Starsze rośliny nie wymagają tak częstego podlewania, jednak trzeba zwrócić uwagę na regularne przesadzanie ich co kilka lat na wiosnę. Doniczki na storczyki typu Phalaenopsis powinny być przezroczyste, aby regularnie kontrolować wilgotność korzeni. Mało kto wie, że niektóre rośliny we wczesnym stadium zawiązywania pąków są barwione na różne kolory, niespotykane w naturze. Dobrym przykładem jest czarny storczyk, który powstaje w procesie barwienia rośliny. Po przekwitnięciu kolejne kwiaty nie będą już koloru czarnego, tylko wyrosną naturalne. 

Storczyk Dendrobium: Rośnie w tropikalnych terenach pomiędzy Indiami i Australią, żyje głównie na drzewach lub skałach, a cenne składniki odżywcze pobiera z powietrza. W naturalnym środowisku ma nawet 1 metr wysokości, jednak w domowych warunkach zazwyczaj spotyka się 20-30 cm łodygi. Skórzaste liście ustawione naprzemianlegle opadają podczas końca okresu wegetacyjnego. Roślina jest łatwa w pielęgnacji, dlatego też nadaje się dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę ze storczykami. Dendrobium bigibbum wymaga większej ilości ciepła niż odmiana nobile, która może kwitnąć w chłodnym miejscu. Preferowana wilgotność powietrza wynosi powyżej 50%. W przypadku suchego powietrza należy zaopatrzyć się w spryskiwacz z miękką deszczową wodą, którą należy spryskiwać roślinę. Podłoże nie może być za wilgotne, ponieważ gatunek Dendrobium pobiera składniki odżywcze z powietrza. Mokra gleba sprawi, że roślina zacznie gnić. Kwiat należy ustawić w jasnym miejscu, jednak nie może być narażony na intensywne promienie słoneczne. W okresie wegetacji temperatura nie może przekraczać 20 stopni Celsjusza. Nawożenie storczyka powinno odbywać się dobrej jakości nawozem dolistnym, który należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta.  

Storczyk Vanda: Wśród miłośników kwiatów uznawany za prawdziwy okaz, ponieważ rozwija o wiele większe kwiaty w porównaniu do klasycznej ćmówki. Długi pęd o długości do 1-1,5 metra, wzdłuż którego rosną zielone liście ułożone w formie grzebieniastej, prezentuje się bardzo okazale. Okazałe kwiaty wyrastają na cienkich łodygach z pędu, a w zależności od gatunku mogą mieć różne kolory i wzory. Spotkać można odmiany w kolorach różowych, niebieskich, żółtych, fioletowych, wielokolorowych, a także z paskami, plamkami, cętkami i kratkami. Równie często spotykany jest storczyk biały, który ma bardzo okazałe kwiaty. W naturze występuje w tropikalnych lasach w Azji, gdzie rośnie na konarach drzew w pobliżu zbiorników wodnych. Roślina potrzebuje wysokiej temperatury, aby rosnąć poza naturalnym środowiskiem. Toleruje temperaturę w granicach od 18 stopni Celsjusza do 26 stopni Celsjusza, a oprócz tego potrzebuje sporo wilgoci. Przez cały rok powinna  znajdować się na parapecie od strony południowej, jednak w lecie należy osłonić ją cienką firanką, aby nie została poparzona przez słońce. 

Storczyk Cymbidium: W naturalnym środowisku osiąga nawet do 1,5 metra wysokości. W mieszkaniach sprawdzą się odmiany wyhodowane przez człowieka, które nie są tak duże. Mini storczyk Cymbidium, czyli egzotyczna roślina przeznaczona do uprawy w warunkach domowych bardzo dobrze znosi wahania temperatur. W okresie letnim doniczkę można spokojnie wynieść na zewnątrz i postawić w ogrodzie. Jedyne, na co należy zwrócić uwagę to miejsce, gdzie będzie jasno i bezwietrznie. Optymalna temperatura dla rośliny to 20 stopni Celsjusza w ciągu dnia oraz 10-15 stopni Celsjusza w nocy. Wilgotność powietrza powinna wynosić od 60 do 80%, aby kwiaty mogły się utrzymać. Aby storczyk zakwitł, należy stworzyć mu warunki podobne do tych, które ma w środowisku naturalnym. Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na wahania temperatur, które są bardzo ważne dla prawidłowego wzrostu. Roślinę należy podlewać raz w tygodniu odstaną deszczówką. 

Storczyk trójzębny: Mało osób wie, że w południowej i środkowej Europie również można spotkać storczyki. W Polsce uważane były za rośliny wymarłe, które zaginęły w połowie XX wieku. W ostatnich latach odkryto je jednak ponownie na terenie województwa zachodniopomorskiego, gdzie rosną w lasach i na polanach, z dala od ścieżek uczęszczanych przez ludzi. Osiągają do 30 cm wysokości i mają jasnozielone łodygi z liśćmi. Kwiatostan liczy zaledwie od 8 do 10 kwiatów. 

 

Jak pielęgnować storczyki? 

Zastanawiając się jak dbać o storczyki, należy wiedzieć jakie wymagania mają poszczególne gatunki. Pielęgnacja kwiatów doniczkowych jest znacznie bardziej skomplikowana niż w przypadku niektórych roślin rosnących na dworze. Wymagają one nie tylko odpowiedniej ilości ziemi, ale także miejsca, gdzie będą ustawione. Informacje dotyczące wymagań dla danego gatunku są zawsze dostępne na etykietach naklejonych na doniczce lub wbitych w ziemię. Znajdują się tam także zalecenia dotyczące podlewania oraz właściwego ustawienia. Wskazówki dotyczące podlewania są na tyle cenne, że niektóre kwiaty nie tolerują moczenia liści. Efektem złego nawodnienia będzie pleśń oraz zżółknięte liście, które będą odbierać cenne wartości odżywcze kwiatom. Z tego względu należy dowiedzieć się, czy posiadana roślina może być podlewana od góry, czy tylko od dołu. Oprócz cennych informacji dotyczących nawadniania warto dowiedzieć się, jaka jest optymalna temperatura powietrza preferowana przez kwiaty. O tym, jak hodować storczyki można dowiedzieć się, znając gatunek rośliny oraz wiedząc jakie warunki są jej niezbędne do kwitnięcia. Większość gatunków rośnie w temperaturze od 15 stopni Celsjusza do 25 stopni Celsjusza, czyli w standardowych warunkach pokojowych. Przy właściwej pielęgnacji należy także pamiętać o odpowiedniej ilości ziemi i dobraniu rozmiaru doniczki do wielkości kwiatu. Za mała doniczka utrudni korzeniom prawidłowy rozwój, co bezpośrednio wpłynie na stan rośliny. 

Jak przesadzać storczyki? 

Przesadzanie storczyków jak każdych innych kwiatów powinno odbywać się po wcześniejszym przygotowaniu odpowiedniego podłoża oraz doniczki. O tym, kiedy należy przesadzać storczyki świadczą za małe doniczki, w których nie mieszczą się korzenie. Ważną kwestią jest także odpowiednia technika, która pozwala bez szkody dla rośliny zmienić jej doniczkę na większą. Przed przystąpieniem do procesu trzeba się upewnić czy storczyk będzie miał odpowiednie podłoże. Najlepsze jest takie wykonane ze świeżej kory ogrodowej, która była przechowywana w odpowiednim miejscu. Podłoże można wymieszać z niewielką ilością mchu, który ma niezwykłe właściwości zatrzymywania wilgotności niezbędnej do rozwijania się korzeni. Osoby, które nie planują robić naturalnego kompostu, mogą zastosować odpowiednio rozdrobniony styropian. Podłoże można także wzbogacić wermikulitem, łupinami orzechów ziemnych czy orzecha kokosowego. Naturalne składniki przydadzą się do wykonania nawozu. Kompostownik ogrodowy sprawdzi się do nawożenia ulubionych roślin, które będą rosnąć wzbogacone o składniki odżywcze. 

 

Jak rozmnażać storczyki? 

Domowe rozmnażanie storczyków jest możliwe na kilka sposobów. Zazwyczaj ten proces przebiega wegetatywnie, co oznacza, że sadzonki pozyskuje się z wyrośniętych roślin. Następuje to poprzez podział pseudobulw oraz odcinanie ukorzenionych już pędów. Należy jednak pamiętać, że proces rozmnażania trzeba dobrać do odpowiedniego rodzaju rośliny. Popularny Phalaenopsis i Vanda można poddać temu procesowi w momencie, gdy pęd osiągnie przynajmniej 30 cm i będzie miał dużo korzeni powietrznych. Wówczas należy odciąć wierzchołek pędu poniżej korzeni i włożyć do przygotowanej osobnej doniczki z podłożem. Innym sprawdzonym sposobem umożliwiającym rozmnażanie storczyków jest oddzielenie pędów bocznych, które wyrastają na łodydze. W momencie, gdy na pędach pojawiają się korzenie powietrzne o długości 2-3 cm należy odciąć niewielką sadzonkę i włożyć do doniczki z wilgotnym podłożem. Następnie należy ustawić ją w miejscu odpowiednio nasłonecznionym, gdzie wilgotność utrzymuje się na stałym poziomie. 

Jak często podlewać storczyki? 

Częstotliwość podlewania storczyków jest uzależniona od tego, jaki ma się gatunek rośliny. Zazwyczaj najlepiej podlewać roślinę w momencie, gdy podłoże całkowicie przeschnie. W zależności od rodzaju doniczki, podłoża, temperatury, natężenia światła, etapu wzrostu i wilgotności powietrza rośliny należy podlewać od 3 do 16 dni. Najlepszym sposobem, aby dostarczyć storczykowi odpowiednią ilość wody, jest jego zanurzenie. Wówczas całe podłoże zostanie prawidłowo nawodnione. Ważne, aby kwiaty podlewać wodą o temperaturze pokojowej. Jeszcze lepiej, gdy będzie to deszczówka, która przeleżakowała odpowiednią ilość czasu. Niewłaściwy sposób podlewania lub duża ilość wody mogą być bezpośrednią przyczyną tego, że storczyk nie kwitnie. 

 

Jak przycinać storczyki? 

Przycinanie storczyków jest bardzo ważne szczególnie wtedy, gdy roślina ma bardzo dużo starych pędów. Wówczas należy je delikatnie usunąć, aby storczyk miał możliwość wypuszczenia nowych liści oraz silniejszych, świeżych pędów. Proces przycinania warto przeprowadzić, wtedy gdy roślina nie kwitnie lub jest przesadzana do nowej doniczki. W ciągu roku najlepiej zrobić to w okresie jesieni, czyli mniej więcej od połowy października do listopada. W przypadku Phalaenopsis należy ścinać pędy w momencie, gdy zaczynają więdnąć. Należy pamiętać, aby cięcie wykonywać z dużą precyzją oraz dokładnością za pomocą ostrych nożyczek. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ