Jak oświetlić ścieżki w ogrodzie?

Ostatnio aktualizowane: 02.12.23

 

Ogród powinien być piękny nie tylko w ciągu dnia, ale też nocą, byśmy mogli się nim zachwycać na przykład podczas wieczornego odpoczynku na tarasie lub ogrodowych spotkań towarzyskich. Do tego celu niezbędne są odpowiednio dobrane lampy zewnętrzne.

Jakie oprawy mogą posłużyć do oświetlenia ogrodowych ścieżek? Jakie efekty da się dzięki nim uzyskać? Czy lepiej wybrać oprawy zasilanie z sieci, czy modele solarne? O tym wszystkim napiszemy w dzisiejszym artykule.

 

Oświetlenie do ogrodu – kompleksowe projektowanie

Gdy pragnie się właściwie oświetlić ogród, warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania całej przydomowej przestrzeni. Pozwala to bowiem dobrać wielkość, kształt i rozmieszczenie poszczególnych opraw oświetleniowych, które wpiszą się w całościową aranżację, doświetlając wybrane strefy.

Oprócz tego, stworzenie systemu oświetleniowego na etapie kreowania ogrodu potrafi też znacząco obniżyć koszty oraz zredukować ilość prac adaptacyjnych. Od razu bowiem da się wytyczyć przebieg i zamontować przewody zasilające, bez konieczności rozkopywania pięknego trawnika lub uszkadzania rabat kwiatowych.

 

Oświetlenie ścieżek ogrodowych – jakie funkcje spełnia?

Gdy myślimy o roli, jaką spełnia oświetlenie w ogrodzie, najczęściej rozważamy kwestie typowo praktyczne. W końcu lampy montowane wzdłuż ścieżek przede wszystkim pozwalają na swobodne i bezpieczne przemieszczanie się w przydomowej przestrzeni. Dzięki nim ryzyko upadku na nierównościach żwirowych alejek jest zdecydowanie mniejsze.

Lampy w ogrodzie mają też drugie oblicze. Stanowią ciekawą dekorację terenu. Liczy się zarówno odpowiedni kształt, materiał i kolorystyka oprawy. Oprócz tego spore walory dekoracyjne wykazuje również samo światło. Wydobywa z ciemności ciekawe okazy roślinne (kwiaty, krzewy, drzewa, elementy małej architektury), ale też tworzy spektakularną grę świateł i cieni w ogrodzie (oświetlenie od dołu, boku lub przodu), dzięki której ogród staje się jeszcze piękniejszy i przytulniejszy.

 

Dobór opraw oświetleniowych – co wybrać?

W ogrodach montuje się różne typy opraw, które oferuje choćby sklep z oświetleniem: Azzardo.com.pl. Najczęściej bywają to:

• kinkiety i reflektory (montaż na elewacji budynku),

• lampy najazdowe (powierzchnia trawnika, ścieżek lub dojazdu do garażu),

• oprawy na słupkach.

Kinkiety i reflektory umożliwiają ciekawe doświetlenie przestrzeni, niekiedy nawet z precyzyjnym ukierunkowaniem strumienia światła na wybrany element. Oczka wpustowe w gruncie dają dyskretne oświetlenie punktowe i wyróżniają się funkcjonalnością – nie utrudniają choćby koszenia trawy. Z kolei modele na słupkach to okazałe i dekoracyjne rozwiązania dla modnych ogrodów.

Pamiętajmy, że wszystkie lampy stosowane na otwartej przestrzeni są narażone na niszczycielskie działanie czynników atmosferycznych. Dlatego zawsze należy stosować wyłącznie produkty z trwałych materiałów, o wysokim współczynniku ochrony IP. To gwarancja utrzymania najwyższego komfortu oświetleniowego oraz mniejsze ryzyko groźnego dla ludzi zwarcia w instalacji.

Lampy solarne czy oprawy zasilane z domowej sieci?

W ogrodach mogą być stosowane lampy podłączone do domowej sieci energetycznej. Są one niezawodne (jeśli tylko nie dojdzie do awarii) oraz zapewniają optymalną ilość światła bez względu na warunki zewnętrzne. Takie produkty potrafią być również energooszczędne, zwłaszcza gdy wybierze się lampy LED do ogrodu. Równocześnie oprawy wymagają perfekcyjnego wykonania instalacji, co najlepiej zrobić na wczesnym etapie planowania ogrodu.

Istnieje też inne rozwiązanie – ogrodowe lampy solarne. W każdej z nich znajduje się ogniwo fotowoltaiczne, które pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej do zasilania źródła światła z promieni słonecznych. W efekcie uzyskuje się niemal bezkosztowe oświetlenie do ogrodu, zależne jednak w dużym stopniu od dziennego poziomu nasłonecznienia.

 

Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe dla ogrodu

Oświetlenie do ogrodu jest zarazem praktyczne i estetyczne. Zapewnia komfort oraz buduje klimat miejsca do wypoczynku. Warto zatem dobrze się nad nim zastanowić, by wybrać idealne rozwiązania, dopasowane do potrzeb przydomowej przestrzeni oraz indywidualnych upodobań.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ