Jak i kiedy sadzić truskawki? 

Ostatnio aktualizowane: 28.09.22

 

Większość osób uwielbia soczyste, słodkie truskawki. Stanowią one świetny dodatek do deserów i innych dań. Owoce kupione na targu czy w sklepie dobrze smakują, ale osoby, które uprawiają je samodzielnie przyznają, że to te zerwane prosto z krzaka są najpyszniejsze. Kiedy sadzić truskawki i jak to robić? Czy to trudne zadanie? O tym wszystkim przeczytasz w naszym artykule.

Jakie sadzonki truskawek wybrać?

Aby sadzenie truskawek się powiodło, trzeba koniecznie wybrać odpowiednie sadzonki. W innym razie nie ma co liczyć na dobre zbiory. Eksperci zachęcają do tego, aby owoce kupować w sprawdzonych szkółkach ogrodniczych, czyli tam, gdzie są dokładnie kontrolowane. Nabycie sadzonek w takim miejscu daje gwarancję wysokiej jakości i braku chorób. Co więcej, nie wystarczy się tylko zastanowić, jaka jest najlepsza odmiana truskawek. Punktem wyjścia jest wybór odpowiedniego typu sadzonek. Wyróżnia się ich kilka. Pierwsze z nich to sadzonki kopane, inaczej zielone, które wykopuje się z gruntu. Są one dostępne jesienią i wiosną. Za ich zakupem przemawia przede wszystkim przystępna cena. Nabywając takie sadzonki trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że mogą one nie przyjąć się w ziemi, a w czasie od wykopania do ponownego sadzenia korzenie są narażone na wyschnięcie. Droższe, ale bardziej obfite w plony są sadzonki frigo. Są one wykopywane zimą i przechowywane w chłodni. Można wyróżnić kilka klas tych sadzonek z uwagi m.in. na rozmiar. Truskawki tego typu są dostępne wiosną i latem, a ich ogromnym atutem jest szybkie owocowanie. Sadzonki doniczkowane są dostępne przez najdłuższy czas, ponieważ można je kupić już od marca do października. Ich atutem jest dobrze wykształcona bryła korzeniowa, która umożliwia łatwe przyjęcie do ziemi. Truskawki w doniczkach są stosunkowo łatwe w uprawie i dają zadowalające plony.

Truskawki można podzielić z uwagi na rodzaj sadzonek, a także odmiany. Do najbardziej popularnych zalicza się m.in. Honeoye, czyli owoce wykazujące sporą odporność na mróz. Truskawki tego typu są wybierane w szczególności przez osoby, którym zależy na wczesnych plonach. Do odmian wczesnych zalicza się też Kimberly i Elsanta. Truskawki te odznaczają się dużymi, jędrnymi owocami. Godna polecenia jest też średnio wczesna odmiana Kent, która nie jest podatna na szarą pleśń. Popularnością cieszą się również truskawki Polak czy Senga Sengana. Odmian tych owoców jest naprawdę sporo, a ich dobór zależy w szczególności od tego, kiedy chcemy posadzić rośliny i jak szybko zbierać plony. Godna uwagi jest też truskawka Albion, czyli jedna z najnowszych dostępnych odmian. Można ją uprawiać zarówno w gruncie, jak i w wiszących pojemnikach. To jedyna, jak do tej pory odmiana pnąca.

Kiedy sadzić sadzonki truskawek?

Pytanie o to, kiedy się sadzi truskawki jest często zadawane przez osoby początkujące. Wybranie odpowiedniego terminu sadzenia ma ogromne znaczenie dla późniejszych plonów w przypadku wszystkich roślin. Truskawki mają tę zaletę, że występują w różnych wersjach sadzonek, a tym samym ich posadzenie jest możliwe niemal w całym okresie wegetacji. Jaki jest najlepszy termin sadzenia truskawek? Przyjmuje się, że to przełom lipca i sierpnia, czyli okres letni i słoneczny. Truskawki przyjmą się w ziemi także wczesną wiosną i późną jesienią, szczególnie mowa tutaj o sadzonkach kopanych. Najlepszym czasem na wkopanie do ziemi sadzonek Frigo jest wiosna (kiedy ziemia już rozmarznie) i lato (do końca lipca).

To kiedy sadzimy truskawki, ma wpływ na późniejsze plony. Sadzenie letnie, czyli na przełomie lipca i sierpnia ma jedną bardzo dużą zaletę. Roślina ma odpowiednio dużo czasu na to, aby wykształcić odporny system korzeniowy, przetrwać zimę, a w nowym roku wypuścić wiele owoców. Często pojawiającym się pytaniem jest także to, kiedy przesadzać truskawki. Odpowiednim czasem na to, aby to zrobić, jest okres po trzecim owocowaniu. Wtedy też warto przesadzić roślinę w inne miejsce. Raz na 3-4 lata powinno się sadzić nowe truskawki z sadzonek rozłogowych, ponieważ im roślina jest starsza, tym zapewnia mniej obfite plony. 

 

Jak sadzić truskawki?

Uprawa truskawek będzie przynosiła oczekiwane efekty, jeśli tylko odpowiednio się postarasz i wprowadzisz w życie zasady, którymi dzielą się doświadczeni hodowcy. Znaczenie ma już to, w jaki sposób ustawisz korzeń. Powinien być on wyprostowany, ponieważ w innym wypadku będzie on wypychał roślinę ku górze i może dojść do jego przesuszenia. Co ile sadzić truskawki? Odległość sadzonek od siebie powinna wynosić, co najmniej 25 cm, a rzędów ok. 50 cm. Między rzędami warto przemyśleć skorzystanie ze ściółki, ponieważ znacznie ogranicza ona rozwój chwastów i tym samym ułatwia pielęgnację tej części upraw. Do ściółkowania sprawdza się agrowłóknina pod truskawki, choć tańszą i dla wielu łatwiej dostępną opcją będzie zwykła słoma. Niezależnie od tego, jaki materiał wybierzesz, ściółkowanie przyniesie Ci sporo korzyści. Poza wymienionymi wcześniej folia pod truskawki czy słoma zapobiega przesuszaniu gleby i zabrudzeniu owoców.

Jaka ziemia do truskawek będzie najlepsza? Tak naprawdę rośliny te mogą rosnąć w każdej glebie, pod warunkiem, że jest dobrze przepuszczalna. Najlepiej, jeśli ziemia do truskawek będzie miała lekko kwaśny odczyn, ale nie jest to konieczne. Na pewno uprawa będzie znacznie utrudniona, a nawet może okazać się niemożliwa na terenach podmokłych. Poza tym nie ma wielu ograniczeń, co do wyboru miejsca na hodowlę tych owoców. 

Znaczenie ma jednak odpowiednie przygotowanie gleby na przyjęcie sadzonek. Ziemia powinna być wilgotna, najlepiej podlać ją obficie na dzień przed planowanym sadzeniem. Należy też zadbać o to, aby nie było na niej żadnych chwastów i szkodników. Jeśli nie usuniesz dokładnie perzu czy skrzypu, w przyszłości możesz mieć spory problem z zachwaszczeniem upraw. Przed posadzeniem truskawek można się zdecydować na wstępne nawożenie. Najlepiej wykorzystać do tego nawóz organiczny np. obornik, a później dokładnie przekopać ziemię, wyrównać ją przy pomocy grabi i pozostawić na kilka dni. Dzięki jego zastosowaniu hodowla truskawek może przynieść lepsze plony.

Jak uprawiać truskawki?

Jeśli marzy Ci się pole truskawek pełne soczystych, pysznych owoców, musisz odpowiednio dbać o krzaczki. Tylko wtedy możesz liczyć na duże zbiory. Kluczową kwestią jest odpowiedni wybór miejsca. Wskazaliśmy już w artykule, że truskawki nie mają dużych wymagań glebowych, więc można je sadzić niemal wszędzie. Niemniej jednak przy wyborze miejsca warto mieć na uwadze to, że owoce te rosną najlepiej tam, gdzie mają zapewnioną ochronę przed silnymi, zimnymi wiatrami i gdzie jest dobry dostęp do słońca. Kolejną ważną sprawą jest podlewanie truskawek. Należy robić to codziennie i w umiarkowanym zakresie. Z podlewania można zrezygnować, jeśli pada deszcz i gleba jest dobrze nawilżona. Podczas dostarczania wody roślinie należy zadbać o to, aby trafiała ona do korzeni, a nie na liście. Jeśli podczas podlewania będziesz moczył liście, istnieje ryzyko, że na krzaku zaczną rozwijać się choroby grzybowe, a tego każdy chciałby uniknąć.

Do koniecznych prac pielęgnacyjnych należy także systematyczne usuwanie chwastów. Problem ich pojawiania się będzie zdecydowanie mniejszy, jeśli zdecydujesz się na ściółkowanie. Chwasty można usuwać ręcznie, co zajmuje więcej czasu, lub przy wykorzystaniu specjalnych środków do tego przeznaczonych, czyli herbicydów. Aby truskawki obficie owocowały, trzeba też zadbać o regularne usuwanie rozłogów, czyli młodych roślin, które zabierają składniki mineralne i wodę roślinom macierzystym. 

Wielu plantatorów decyduje się też na regularne koszenie liści. To łatwy do przeprowadzenia zabieg pielęgnacyjny, który gwarantuje dobre efekty. Wykonuje się go po zakończonych zbiorach, do dwóch tygodniu od zebrania ostatnich plonów. Zachowanie tego terminu jest ważne, ponieważ później istnieje ryzyko, uszkodzenia pąków kwiatowych na następny rok. Dzięki skoszeniu liści można znacznie ograniczyć w przyszłości problem zachwaszczania, a także zapobiec pojawieniu się chorób grzybowych i szkodników. Zabieg koszenia liści jest odpowiedni dla nieco starszych truskawek, takich, które owocowały 2 lub 3 razy. Pielęgnacja młodszych krzaczków wygląda w ten sposób, że usuwa się tylko pojedyncze liście, które wyglądają na chore. 

 

Jak wygląda uprawa truskawek w pojemnikach?

Martwisz się, że nie masz ogrodu, a tym samym możliwości, aby zasadzić krzaczki i zbierać z nich owoce? Możesz zdecydować się np. na truskawki wiszące (lub kupić inne sadzonki) i i posadzić je w doniczkach na balkonie. Uprawa tego typu jest możliwa, jest stosunkowo łatwa i co najważniejsze przynosi efekty. Truskawki należy sadzić w większych doniczkach i koniecznie zastosować w nich warstwę drenażową. Zapewnia ona lepszą przepuszczalność i gwarantuje roślinie dostęp tlenu. Truskawki będą rosły dobrze w ziemi przeznaczonej dla warzyw, dostępnej w każdym sklepie ogrodniczym. Najlepiej, jeśli będzie ona żyzna i próchnicza, może mieć lekko kwaśny odczyn. Krzewy, zależnie od pogody, należy podlewać co kilka dni lub codziennie, zwracając uwagę na to, aby nie polewać wodą liści.

Uprawiane w doniczkach truskawki na pewno potrzebują nawożenia i to po każdym owocowaniu. Najlepszym środkiem wspomagającym będzie ten na bazie potasu. Nie można zapominać też o tym, że truskawki są narażone na ataki ze strony przędziorków, mszyc a także innych szkodników. Kiedy zauważysz coś niepokojącego na krzaczkach, działaj od razu. Stosuj domowe preparaty (przepisy na nie znajdziesz w Internecie) albo zdecyduj się na zakup środków w sklepie ogrodniczym, pamiętając o tym, aby wybierać naturalne, bezpieczne dla zdrowia produkty. Jeśli decydujesz się na sadzenie truskawek na zewnątrz przed 15 maja, warto abyś zabezpieczał je na noc agrowłókniną. W innym wypadku wiosenne przymrozki mogą spowodować sporo złego.

Nawożenie truskawek po posadzeniu

Decydując się na uprawę truskawek, z pewnością będziesz musiał znaleźć odpowiedni dla nich nawóz, a nawet kilka preparatów. Podawanie ich jest niezbędne do tego, aby roślina wydała dużo smacznych owoców. Jednocześnie trzeba przyznać, że truskawki nie mają dużych wymagań pod tym względem, więc nie musisz się obawiać, że wydasz sporo pieniędzy i będziesz musiał poświęcić na nawożenie dużo czasu.

Najlepszym wyborem dla osób, które uprawiają truskawki całoroczne, lub inne, w pełni amatorsko będzie zakup wieloskładnikowych nawozów mineralnych przeznaczonych właśnie do wspomagania tych owoców. Produktów tego typu na rynku jest bardzo dużo, więc niezależnie od możliwości finansowych i potrzeb, można znaleźć coś skutecznego. W nawozie przeznaczonym do truskawek powinien znaleźć się fosfor, azot i potas. To podstawowe składniki, które są tym roślinom niezbędne do wzrostu. Fosfor odpowiada za system korzeniowy, potas za owocowanie i kwitnienia, a azot za wydłużenie okresu wegetacji. Warto oczywiście, aby nawóz zawierał też inne cenne składniki, takie jak: Miedź, żelazo, mangan, bor czy siarkę. Preparaty o uniwersalnym przeznaczeniu i kompleksowym działaniu można podawać jednorazowo na wiosnę, choć zdecydowanie lepszym wyborem będzie rozłożenie nawożenia na dwa etapy (pierwszy w okresie wiosennym, drugi po zbiorach).

Nawożenie wiosną ma pobudzić krzewy do wzrostu, podczas gdy druga dawka ma ułatwić truskawkom wytworzenie nowych liści i pędów, a tym samym wsparcie ich owocowania w kolejnym sezonie. Warto jednocześnie mieć świadomość, że nawożenie truskawek preparatami na bazie azotu powinno się wykonywać nie później niż do końca sierpnia. Wynika to z tego, że w innym wypadku składniki te będą pobudzać rośliny do wzrostu, a w czasie zbliżającej się jesieni truskawki powinny powoli wchodzić w stan spoczynku (nie odwrotnie). Nadmiar azotu powoduje też, że roślina jest bardziej podatna na choroby, a jakość plonów może być niższa niż dotychczas. Celem osób, które zajmują się uprawą truskawek hobbystycznie, prawdopodobnie jest przede wszystkim to, aby mieć dostęp do świeżych owoców pochodzących z bezpiecznego źródła. W związku z tym istotne jest, aby przy nawożeniu stosować ekologiczne preparaty. Owszem, mogą okazać się one nieco mniej skuteczne w działaniu, ale nadal powinny spełniać swoja funkcję.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas artykuł okazał się dla Ciebie pomocny i być może przekonał Cię do tego, że samodzielna uprawa truskawek, czy to w ogrodzie czy w pojemnikach na balkonie jest możliwa. Wiesz już, jak i kiedy sadzić truskawki, jakie nawozy stosować i o czym pamiętać, aby uprawa przynosiła oczekiwane efekty.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ