Czy bluszcz jest dobry w domu?

Ostatnio aktualizowane: 28.09.22

 

Bluszcz pospolity, a także inne odmiany, są chętnie wybierane do domów. Te rośliny prezentują się efektownie, tym bardziej, jeśli gęsto rosną i są wsadzone w ładną doniczkę. Czy rzeczywiście bluszcz w domu dobrze się sprawdza, a jego uprawa nie jest problematyczna? O tym wszystkim przeczytasz w naszym artykule.

 

Bluszcz – odmiany odpowiednie do domowej uprawy

Bluszcz w mieszkaniu to popularny widok, ponieważ jest to roślina stosunkowo łatwa w pielęgnacji. Przed podjęciem decyzji o zakupie tego kwiatka, warto dowiedzieć się, jakie odmiany są szczególnie polecane do domowej uprawy. Ogromną popularnością cieszy się bluszcz pospolity, czyli Hedera helix. Jest to roślina zimozielona, długowieczna, którą zalicza się do rodziny araliowatych. Występuje ona naturalnie w Europie, a także w Azji. Bluszcz pospolity ma dwupostaciowe liście, co nazywane jest heterofilią. Jedne są sercowate u nasady i mają tępy wierzchołek, drugie z kolei mają jajowaty, lekko zaostrzony kształt. 

Na jaki bluszcz Hedera w domu warto się zdecydować? Do wyboru jest naprawdę sporo odmian. Jedną z bardziej popularnych jest Wonder. Roślina ta w naturalnych warunkach rośnie bardzo szybko, a w domu jej wzrost jest zdecydowanie wolniejszy, ale nadal spory. Można scharakteryzować ją w ten sposób, że jej liście są drobne i trójklapowe, mają ciemnozielony odcień i widać na nich jasnożółte nerwy. Bluszcze Wonder mają tendencję do zagęszczania się, dzięki czemu wyglądają na obfite, nawet jeśli nie są regularnie przycinane ani poddawane specjalnym zabiegom pielęgnacyjnym. Za zakupem tego kwiatu przemawia to, że ma on właściwości oczyszczające powietrze. 

Inny popularny bluszcz domowy to Yellow Ripple, którego pędy osiągają nawet do 10 m. Ta odmiana idealnie wpisuje się w potrzeby osób, które chcą, aby bluszcz był okazały i efektownie zwisał po jego umieszczeniu w donicy przyczepionej do sufitu czy ściany. Roślina ma zielone liście z charakterystycznym, kremowym obrzeżem i delikatnym unerwieniem. Dobrym wyborem może okazać się też bluszcz Variegata, który ma pięcioklapowe liście o zielonym kolorze z jasną obwódką. 

Innym popularnym gatunkiem poza Hedera Helix jest bluszcz kolchidzki, znany pod nazwą Hedera colchica. Nazwa tej rośliny nie jest przypadkowa. Nawiązuje ona do miejsca, w którym rośnie ten bluszcz, czyli Doliny Kolchidzkiej w Gruzji. Gatunek ten wykazuje mniejszą odporność na niskie temperatury, dlatego też jest przeznaczony do uprawy w mieszkaniach, a nie na zewnątrz. Do popularnych odmian zalicza się: Dentata, Dentata Variegata i Sulphur Heart. 

Bluszcze domowe – czy są bezpieczne dla zdrowia?

Wybierając bluszcz do domu, warto być świadomym tego, że jest to roślina trująca. Nie oznacza to jednak, że nie można jej uprawiać. Jeśli roślina stoi w doniczce, a dzieci i zwierzęta nie mają do niej dostępu, nie trzeba się obawiać. Bluszcz sam w sobie nie jest szkodliwy, a co ważne, ma on właściwości, które pozwalają mu na niwelowanie toksyn i zanieczyszczeń, które znajdują się w powietrzu. Mając jednak na uwadze jego trujące właściwości, warto zadbać o to, aby czynności pielęgnacyjne wykonywać w rękawicach ochronnych. Zjedzenie którejś z części rośliny może powodować biegunkę czy ból gardła, a nawet drętwienie i problemy z oddychaniem. Z tego względu tak ważne jest, aby donicę z bluszczem umieścić w miejscu, do którego dziecko czy zwierzę nie ma dostępu. 

 

Jak dobrze zadbać o bluszcz w doniczce?

Powodem, dla którego bluszcz doniczkowy zdobył popularność wśród miłośników kwiatów, jest m.in. to, że jego uprawa nie jest skomplikowana. Nie trzeba ogromnego doświadczenia ani szczególnych umiejętności, aby cieszyć się bujną, efektownie wyglądająca rośliną. Owszem, trzeba znać pewne zasady jej pielęgnacji, ale są one łatwe do wprowadzenia. Ważnym aspektem, jak przy każdej roślinie, jest wybór stanowiska. Bluszcz pospolity w domu powinien być ustawiony w miejscu, w którym jest dobry dostęp do światła rozproszonego. Niemniej jednak roślina powinna też dobrze rosnąć w słabiej oświetlonych miejscach. Dotyczy to bluszczy ciemnobarwnych. Te odmiany, które są różnokolorowe i mają jasne elementy, zdecydowanie lepiej rosną i ładniej wyglądają, jeśli są umieszczone w miejscu dającym bezpośredni dostęp do słońca. 

Bluszcz dobrze rośnie także w niższych temperaturach, dlatego zimą nie trzeba się obawiać o to, że zacznie marnieć. Najlepiej radzi sobie on w miejscach, w których temperatura wynosi od 15 do 18 stopni. Jeśli jednak ma cieplej, nic złego się z nim nie dzieje, ponieważ to roślina wyjątkowo wytrzymała. Trzeba jednak wtedy tym bardziej pamiętać o regularnym zraszaniu, najlepiej 1-2 razy w ciągu tygodnia. Jak często podlewać bluszcz? To roślina, która nie lubi nadmiaru wody, a jednocześnie jest przyzwyczajona do stałej wilgotności. W związku z tym nadmierne przesuszenie korzeni zdecydowanie jej nie sprzyja. Warto podlewać bluszcz częściej, a mniej obficie, niż rzadziej. 

Aby woda mogła swobodnie spływać, trzeba zadbać o odpowiednią jakość ziemi. Bluszcz może być z powodzeniem uprawiany w zwykłej, uniwersalnej ziemi, którą można kupić już za kilka złotych w sklepie ogrodniczym. Aby jednak zapewnić lepszy przepływ wody, warto dno doniczki dodać trochę keramzytu lub innych kamyczków. Jeśli zdecydujesz się na uprawę bluszcza kolchodzkiego, musisz mieć na uwadze to, że jego wymagania glebowe są większe. Rośliny tego typu potrzebują ziemi żyznej, próchniczej, najlepiej o odczynie obojętnym lub zasadowym. 

Warto pamiętać również o tym, że dobrze jest przynajmniej raz w roku wykonać cięcie. Skracanie pędów jest istotne, ponieważ dzięki temu roślina zyskuje bardziej krzewiasty, gęstszy pokrój i tym samym prezentuje się zdecydowanie ładniej. Brak przycinania może skutkować pojawieniem się długich pędów o bardzo skąpej ilości liści lub zupełnie ich pozbawionych. Bluszcz powinien być też nawożony, wtedy będzie ładniej rósł. Do tego można wykorzystać uniwersalny środek przeznaczony do roślin zielonych. Taki nawóz znajdziesz do kupienia w każdym sklepie ogrodniczym i to w przystępnej cenie. W okresie wiosennym i letnim bluszcz powinno się nawozić raz na dwa tygodnie, a zimą wystarczy to robić raz w miesiącu. 

Jeśli zauważysz, że liście opadają, warto zmienić miejsce położenia doniczki i wybrać to, które jest jaśniejsze i cieplejsze. Problem zasychających liści może wynikać ze zbyt małej wilgotności powietrza. W takim wypadku należy codziennie zraszać roślinę i przenieść ją w chłodniejsze miejsce. 

 

Bluszcz w domu – aranżacje

Ładnie wyglądająca donica ogrodowa przyda Ci się, jeśli będziesz chciał posadzić bluszcz na tarasie czy balkonie. Jak natomiast z pomysłem zaaranżować przestrzeń w domu pełną takich kwiatów? Punktem wyjścia są oczywiście doniczki, które powinny być dobrane do wystroju wnętrza. Najlepiej sprawdzają się naczynia ceramiczne, ponieważ zmniejszają one ryzyko przegrzania rośliny, a w konsekwencji jej zapleśnienia. Bluszcz można umieścić standardowo na parapecie, albo zdecydować się na jego umiejscowienie np. na wyższej szafce. Pędy rośliny będą zwisać, co da naprawdę ładny efekt. Dobrym pomysłem może być też wykorzystanie donic wiszących montowanych do sufitu. W ostatnim czasie popularnością cieszą się kwietniki ze sznurka, które można kupić w sklepach lub zrobić samodzielnie. Takie akcesoria wyglądają szczególnie dobrze we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim i boho. Ciekawym pomysłem na wyeksponowanie bluszczu jest jego ustawienie na kwietniku przypominającym drabinkę. Kwestię aranżacji ułatwia to, że roślina ta wygląda bardzo dobrze właściwie z każdymi innymi kwiatami. Szczególnie korzystnie prezentuje się ona z odmianami zielonymi. 

Warto wybrać do swojego domu bluszcz. Różne rodzaje tej rośliny pozwalają na wybór takiej, która spełnia wszystkie Twoje oczekiwania, jeśli mowa o estetyce. Za uprawą bluszczy przemawia też to, że jego pielęgnacja nie jest skomplikowana. Z utrzymaniem kwiatów w dobrym stanie radzą sobie nawet osoby, które uważają, że kompletnie nie mają do tego talentu. Czy rzeczywiście warto mieć bluszcz w domu? Są przesądy dotyczące tej rośliny, z których to wynika, że przynosi ona pecha i jest źródłem problemów w związku. Należy jednak pamiętać o tym, że przesądy są bezpodstawnymi twierdzeniami, więc nie warto na nich polegać. Omawianą roślinę możesz uprawiać nie tylko w środku, ale i na zewnątrz. Niejedna osoba marzy o tym, aby mieć dom w bluszczu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ