6 pomysłów na aranżację ogrodu

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Jak urządzić ogród i co trzeba wziąć pod uwagę, aby uzyskać oczekiwany efekt? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, znajdujesz się w odpowiednim miejscu. Przygotowaliśmy kilka wskazówek na temat tego, co powinno znaleźć się w ogrodzie, aby stał się ładnym i zadbanym miejscem sprzyjającym wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Jest tu również kilka inspiracji, które możesz wykorzystać.

Ładny ogród – dlaczego jest tak istotny?

Coraz więcej osób zastanawia się, jak urządzić ogród, aby dobrze się prezentował. Wynika to z tego, że jest to odpowiednie miejsce do zrelaksowania się na łonie natury. Nie każdy z nas ma możliwość lub wystarczająco dużo czasu, aby wyjść na spacer do lasu czy parku, a przydomowy ogródek może z powodzeniem je zastąpić. Poza tym jest to zakątek, w którym mogą bezpiecznie bawić się dzieci. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić swoim pociechom niewielki plac zabaw, to zachęci je do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i odejścia od komputera.

Jak dowodzą badania naukowe, częste przebywanie w ogrodzie skutecznie poprawia samopoczucie, a dodatkowo wzmacnia odporność. Korzystanie z niego pozwala zapomnieć o stresujących sytuacjach, kontakt z przyrodą umożliwia całkowite wyciszenie się i odsunięcie problemów na dalszy plan. Bardzo często ciekawe rozwiązania w ogrodzie i jego aranżacje uwzględniają rabaty pełne kwitnących, kolorowych kwiatów. To niemal element obowiązkowy, nie tylko ze względu na ładny wygląd, ale i możliwość odizolowania się od świata zewnętrznego. Bujna roślinność, do której można zaliczyć również krzewy i drzewa, pozwala na odgrodzenie się od sąsiadów czy ruchliwej ulicy. Tym samym zachowujemy prywatność i możemy bez skrępowania przebywać na świeżym powietrzu.

Dobrze urządzony ogród może stać się miejscem spotkań ze znajomymi. Ponadto jeśli w przemyślany sposób zagospodarujemy teren, możemy posadzić nie tylko kwiaty i krzewy, ale również warzywa czy owoce. Ich uprawa co prawda wymaga sporo cierpliwości, ale własne zbiory na pewno wynagrodzą nam wysiłek. Jeśli zrealizujemy ciekawy pomysł na ogród, otoczenie wokół domu stanie się przyjemne i wyjątkowe.

 

Jak urządzić ogródek – dobre przygotowanie

Jeśli marzy nam się ładny ogródek przy domu, najpierw powinniśmy dobrze przemyśleć, co naszym zdaniem musi się w nim znaleźć. Każdy z nas ma inny gust i potrzeby, dlatego aranżacje są bardzo zróżnicowane. Są osoby, które chcą mieć w ogrodzie przede wszystkim kącik do spożywania posiłków i wypoczynku, a także takie przywiązujące większą wagę do elementów dekoracyjnych: Fontanny, starannie przygotowanych skalniaków czy oczka wodnego. Kiedy już podejmiemy decyzję, jak zagospodarować ogród, warto przygotować plan w formie rysunku. Na tej podstawie później spiszemy listę prac, które trzeba po kolei wykonać, aby uzyskać oczekiwane rezultaty. Pozwoli to także na wstępne określenie budżetu. Kiedy będziemy rysować swój wymarzony ogród, powinniśmy wziąć pod uwagę takie kwestie jak: Nasłonecznienie, kształt działki i jej powierzchnię, a także siłę podmuchów wiatru. Powinno to ułatwić dobór właściwych roślin i rozmieszczenie wszystkich elementów aranżacji w taki sposób, żeby przebywanie w ogrodzie okazało się przyjemne.

Jeżeli zastanawiamy się, jak urządzić ogród wokół domu, który do niedawna był placem budowy, najpierw powinniśmy sprawdzić podłoże. Może się okazać, że konieczne będzie staranne wysprzątanie terenu, a także ubicie ziemi, aby ograniczyć wsiąkanie wody deszczowej. Niekiedy przed założeniem ogrodu trzeba wykonać odwodnienie, przekopać teren lub zastosować kompost, aby posadzone później rośliny mogły prawidłowo się rozwijać.

 

Pomysły do ogrodu – jakie kwiaty, krzewy i drzewa wybrać?

Trudno jednoznacznie wskazać, jakie kwiaty powinny znaleźć się w przydomowym ogrodzie, ponieważ dużo w tej kwestii zależy od stopnia jego nasłonecznienia. Niemniej jednak można wyróżnić kilka gatunków, które cieszą się bardzo dużą popularnością:

 ♦ hortensje,

 ♦ pelargonie rabatowe,

 ♦ szałwie błyszczące,

 ♦ cynie wytworne,

 ♦ astry chińskie,

 ♦ begonie,

 ♦ aksamitki,

 ♦ szafirki,

 ♦ lilie,

 ♦ tulipany,

 ♦ krokusy.

Uważa się również, że w zadbanym ogrodzie nie powinno zabraknąć takich roślin jak:

 ♦ świerk biały,

 ♦ kalina koralowa,

 ♦ bez lilak,

 ♦ jabłoń ozdobna,

 ♦ ognik szkarłatny,

 ♦ głóg dwuszyjkowy.

Jak dobrze wybrać rośliny do ogrodu? Te, które mają rosnąć obok siebie, powinny mieć podobne wymagania stanowiskowe. Zaleca się też, aby dbać o różnorodność i kontrast, bo to daje ciekawy efekt, ale jednocześnie unikać nadmiaru kolorów. Za duża ilość efektownie wyglądających kwiatów czy krzewów może wywołać uczucie chaosu. Dobierając rośliny, powinniśmy również uwzględnić to, w jakim celu je posadzimy. Mogą one pełnić wyłącznie funkcję ozdobną lub dodatkowo osłaniającą, wyciszającą (tłumienie hałasów) czy oczyszczającą.

Fajne ogrody – popularne aranżacje

Spacerując ulicami, można zauważyć, że wiele ogrodów nie jest urządzonych w jednym, ściśle określonym stylu. Oczywiście nie ma w tym nic złego, zwłaszcza gdy wszystko ze sobą współgra. Jednak jeśli chcemy, aby ogród wyglądał oryginalnie, warto zdecydować się na konkretny styl i dostosować się do jego zasad. Te najbardziej popularne to:

 ♦ Styl angielski – jednym z najważniejszych elementów jest tutaj zadbany, zielony i starannie przycięty trawnik. W angielskim ogrodzie znajdują się romantyczne zakątki, porośnięte bluszczem pnie drzew, formowane żywopłoty, a także kręte ścieżki. Można zauważyć w nim ponadto elementy dekoracyjne, głównie rzeźby i słoneczny zegar.

 ♦ Styl nowoczesny – ogród jest urządzony minimalistycznie, co oznacza, że ilość rabatek jest zmniejszona do minimum (jeśli już pojawią się w nim kwiaty, to mają stonowane kolory). Efekt zieleni tworzą trawy ozdobne i żywopłot, rozbudowana jest część rekreacyjna. W jej skład może wchodzić altana, boisko do gry lub nawet basen.

 ♦ Styl wiejski – można odnieść wrażenie, że w wiejskim ogrodzie panuje chaos, gdyż rośnie w nim wiele różnych roślin, zwłaszcza gatunków jednorocznych i bylin. To miejsce, gdzie dominuje drewno oraz naturalny kamień, istotnym elementem jest sad, często pojawiają się też grządki z warzywami. Jako ozdoby wykorzystywane są niepotrzebne już maszyny i narzędzia ogrodnicze. Styl wiejski to dobry sposób na zaaranżowanie rozległego terenu, ale coraz częściej poleca się go także osobom zastanawiającym się, jak urządzić mały ogród.

 ♦ Styl orientalny – celem jest osiągnięcie równowagi między kamieniem, wodą i roślinami. Jednym z głównych elementów jest oczko wodne, w ogrodzie orientalnym umieszcza się też wykonane z kamienia latarenki, nierzadko figurki Buddy, a także altanki. Ścieżki nie mogą się krzyżować, a kamienie należy układać w odpowiedni sposób, przykładowo na sztorc.

 ♦ Styl romantyczny – wyróżnia się on nieregularną formą, a romantyczny klimat wprowadzają przede wszystkim dobrze dobrane rośliny: Piwonie, róże, powojniki, lawenda, bluszcz i ostróżki. Popularne elementy dekoracyjne to: Rzeźby, fontanna, kamienne kolumny, a także donica ogrodowa. Styl romantyczny można rozpoznać też po zarośniętym łuku ogrodzenia, altany czy bramy.

 ♦ Styl śródziemnomorski – w takim ogrodzie nie ma trawnika, zastępuje się go żwirem, kamieniami lub kostką brukową. Pojawiają się tu schodki, murki, taras, jak również fontanna. Kwiaty przeważnie uprawiane są w donicach, to samo dotyczy krzewów.

Wybór konkretnego stylu często nie jest łatwy. Sprawdzając fajne pomysły do ogrodu, powinniśmy zastanowić się, na jakich elementach najbardziej nam zależy. Aranżacja powinna być dopasowana do indywidualnych preferencji oraz ilości wolnej przestrzeni.

Jak tanio urządzić ogród?

Wielu osobom wydaje się, że urządzenie efektownie wyglądającego ogrodu wiąże się z bardzo dużym wydatkiem. Jednak są sposoby na to, aby uzyskać oczekiwany rezultat, a przy tym uniknąć nadwyrężenia domowego budżetu. Warto przyjrzeć się pomysłom na aranżację ogrodu wykorzystujące zasadę zrób to sam. Część elementów ozdobnych możemy wykonać samodzielnie, to samo dotyczy mebli. Do pracy warto wykorzystać np. stare palety, niepotrzebne opony czy skrzynki po owocach, to dobra okazja, aby pochwalić się swoją kreatywnością. Przeglądając pomysły do ogrodu z elementami z drewna, można dojść do wniosku, że problemem często nie jest też samodzielna budowa altanki, huśtawki czy dekoracyjnych donic na kwiaty.

Do urządzenia ogrodu można wykorzystać to, co znajdziemy na posesji. Przydatne często okazują się płyty chodnikowe, cegły i kamienie. Jeśli po budowie zostanie nam duża ilość gruzu i ziemi z wykopów, możemy szybko i tanio zmienić ukształtowanie terenu, przykładowo zrobić wał wzdłuż ogrodzenia.

 

Aranżacja ogródka działkowego – o co trzeba zadbać?

Okazuje się, że dużym problemem jest nie tylko podjęcie decyzji, jak urządzić ogród przed wejściem do domu czy w innej części posesji, ale też jak powinien wyglądać ogródek działkowy. Przeważnie dużym utrudnieniem jest ograniczona ilość wolnej przestrzeni, a także mało żyzna gleba. Jeśli odwiedzamy działkę rekreacyjną tylko kilka razy w roku, zasadzenie wymagających roślin nie jest dobrym pomysłem, podobnie jak zasianie trawnika. Lepszym rozwiązaniem jest posadzenie iglaków, które nie wymagają systematycznego podcinania. Jeżeli ogródek działkowy ma stać się miejscem cotygodniowego wypoczynku, możemy zdecydować się na bardziej urozmaiconą aranżację. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na działce znalazły się rabaty z kolorowymi kwiatami i ziołami, grządki z warzywami (lub nawet mała szklarnia) oraz trawnik. Dzieci powinny ucieszyć się z huśtawki lub domku do zabawy, a dorośli z altanki, ewentualnie zestawu wypoczynkowego ustawionego w cieniu drzew. W większym ogródku można dodatkowo wygospodarować miejsce na mały sad pełen drzewek, które wiosną i latem będą ładnie kwitły, a jesienią na ich gałęziach pojawią się smaczne owoce.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ